Η Λαμία βύθισε περισσότερο τον ΟΦΗ 3-1 στο Γεντί Κουλέ (video)

Η Λαμία πέρασε νικηφόρα 3-1 απ’ το Γεντί Κουλέ και βύθισε τον ΟΦΗ, ακόμη περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα. Η ομάδα του Ηρακλείου είχε καλό πρώτο ημίχρονο, δοκάρι με τον Ναμπί, μια ευκαιρία “που δεν χάνεται” με τον Βαζ, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Η στατιστική κατέγραψε 16 τελικές στην εστία συνολικά στα πρώτα 45 λεπτά. Οι εννιά για τον ΟΦΗ, οι έξι για τη Λαμία. Γκολ ωστόσο δεν μπήκε στο πρώτο ημίχρονο.

Η Λαμία άνοιξε το σκορ στο 57ο λεπτό με απίστευτη λόμπα του Τάσου Καραμάνου, οι γηπεδούχοι πελαγοδρομούσαν, και το δεύτερο γκολ δεν άργησε παρά τέσσερα λεπτά (με τον Τομάς στο 61′). Οι φιλοξενούμενοι στο 74ο λεπτό έκαναν το 0-3 με τον καλύτερό τους παίκτη, Φακούντο Μπερτόγλιο, ο ΟΦΗ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 86ο λεπτό με τον Σακόρ ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή.

Η Λαμία έκανε άλμα τριών θέσεων – ήδη αναρριχήθηκαν στην ένατη σε απόσταση τεσσάρων βαθμών από το μπαράζ και επτά από τον απευθείας υποβιβασμό. Αντίθετα οι γηπεδούχοι έκαναν πιο δύσκολη τη ζωή τους για την παραμονή στην πρώτη κατηγορία.

Καλή η διαιτησία του Πραξιτέλη Ζαχαριάδη

ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Στρέζος, Δεληγιαννίδης, Παπάζογλου, Μιχόγεβιτς, Κοροβέσης, Μεγιάδο (75′ Κουτσιανικούλης), Κυριακίδης (62′ Σακόρ), Ναμπί, Βαζ (67′ Νέιρα), Φερέιρα, Πέρσον.

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Μελίσσας, Βασιλαντωνόπουλος, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Σκόνδρας (46′ Ασίγκμπα), Μπεχαράνο, Δημούτσος, Καραμάνος, Τομάς, Μπερτόγλιο (76′ Πίτι), Τσούκαλος (56′ Επστάιν)