Η Σάκκαρη έχασε στην Ντόχα και βγαίνει από το Top 10

Είχε ματς πόιντ αλλά η 19χρονη Τσέχα Λίντα Νόσκοβα γύρισε το ματς

H Mαρία Σάκκαρη θα βγει την άλλη εβδομάδα (19/2) από το Top 10 της παγκόσμιας κατάταξης τένις. Η ελληνίδα πρωταθλήτρια ηττήθηκε στην πρεμιέρα της στην Ντόχα, αν και είχε ματς πόιντ στο δεύτερο σετ κόντρα στη Λίντα Νόσκοβα.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια «παραδόθηκε» με 3-6, 7-6(2), 7-5 στην 19χρονη Τσέχα (Νο.28) σε 2 ώρες και 15 λεπτά και έχασε το τρίτο της σερί ματς στο tour.

Η Σάκκαρη ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και όλα έδειχνε ότι θα έφτανε σε μια άνετη νίκη, ωστόσο έχασε ματς πόιντ στο δεύτερο σετ και απέτυχε (εξαιτίας των λαθών της) στη συνέχεια να σερβίρει με επιτυχία για τη νίκη, με αποτέλεσμα να… δώσει δικαιώματα στη νεαρή αντίπαλό της.

Έχοντας πλέον χάσει την αυτοκυριαρχία της, αλλά και το forehand της σε κρίσιμα σημεία του τρίτου σετ, δεν μπορούσε να επιβάλλει ξανά τον ρυθμό της. Έτσι η μεταμορφωμένη πια Νόσκοβα κατάφερε να πετύχει πρώτη το πολυπόθητο μπρέικ και να φτάσει στη μεγάλη πρόκριση