Η Σάκκαρη σφράγισε το εισιτήριο στον τρίτο γύρο του Indian Wells

Επικράτησε 2-1 σετ της Ντιάνα Σνάιντερ

Η Μαρία Σάκκαρη προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Indian Wells. Αν και δέχθηκε έντονη πίεση από την εξαιρετική Ντιάνα Σνάιντερ και παρότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, πάτησε γκάζι στο δεύτερο και το τρίτο σετ επικρατώντας 2-1 παίρνοντας την πρόκριση για την επόμενη φάση του τουρνουά!

Ντεμπούτο με το δεξί για τον νέο της προπονητή Ντέιβιντ Γουίτ που είδε την Σάκκαρη, να βρίσκει ρυθμό και να παίρνει μια εν τέλει επιβλητική νίκη.

Η Σάκκαρη αιφνιδιάστηκε από τη Σνάιντερ και έχασε με 7-5 το πρώτο σετ. Ωστόσο στη συνέχεια βελτίωσε το σερβίς και την υποδοχή της φτάνοντας αρχικά στο 6-4 του δεύτερου σετ για την ισοφάριση και εν συνεχεία στο σαρωτικό 6-0 σφραγίζοντας την επικράτηση της.

Αντίπαλος της Σάκκαρη στον τρίτο γύρο θα είναι η Καρολίν Γκαρσία με την ημερομηνία του αγώνα να γίνεται γνωστή τις επόμενες ώρες. Για έβδομη φορά θα βρεθεί στον δρόμο της Σάκκαρη η Γκαρσία με τις νίκες να είναι μοιρασμένες στα προηγούμενα έξι ματς.

Tα σετ: 2-1 (5-7, 6-4, 6-0)