«Λέβα» 1, «Λέβα» 2, «Λέβα» 3, η Μπάγερν 7-1 την Σάλτσμπουργκ (video)

Μια Μπάγερν από άλλο… πλανήτη σκόρπισε με 7-1 την Σάλτσμπουργκ παίρνοντας το εισιτήριο για τους «8» του Champions League. Μοναδική παράσταση από τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι με τον Πολωνό να πετυχαίνει το πιο γρήγορο χατ – τρικ στην ιστορία του Champions League. Δύο τέρματα από τον Μίλερ και ένα από τους Γκναμπρι και Σανέ.

Ούτε ένα, ούτε δύο, ούτε τρια αλλά με επτά τέρματα φιλοδώρησε την Σάλτσμπουργκ η διαστημική Μπάγερν Μονάχου. Το 1-1 του πρώτου αγώνα άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς εν όψει της ρεβάνς του Μονάχου, ωστόσο μέσα σε ένα 45λεπτο μια… γερμανική μηχανή σκόρπισε τις όποιες ελπίδες των Αυστριακών για υπέρβαση, με το επιβλητικό 7-1 να χαρίζει το εισιτήριο στη Μπάγερν για τους «8».

Περίπου 23 λεπτά. Τόσα χρειάστηκε ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι για να ολοκληρώσει το πιο γρήγορο χατ -τρικ στην ιστορία του Champions League, ο οποίος πλεόν φιγουράρει με 12 τέρματα στην πρώτη θέση των σκόρερ στη φετινή διοργάνωση.

Καταιγιστικό πρώτο ημίχρονο με απίθανο ρυθμό, δύο πέναλτι 4 τέρματα και φυσικά απόλυτο πρωταγωνιστή τον Λέβα.

Η Μπάγερν προκρίθηκε στα προημιτελικά και θα περιμένει την κλήρωση της επόμενης εβδομάδας (18/3) για να μάθει τον αντίπαλό της τόσο σε εκείνο το γύρο όσο και στα ημιτελικά, αν προκριθεί.

Η Ζάλτσμπουργκ είχε δύο καλές φάσεις στα πρώτα λεπτά για να ανοίξει το σκορ, πρώτα με τον Κιγκσλέ Κομάν να αποσοβεί το 0-1 και στη συνέχεια με τον Νίκολας Ζάιβαλντ να σουτάρει άουτ από καλή θέση. Κι όμως, στο 31′ αυτό το παιχνίδι είχε τελειώσει…

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι κέρδισε δύο πανομοιότυπα πέναλτι από τον Μαξιμίλιαν Βέμπερ στο 12′ και στο 21′, αναλαμβάνοντας και την εκτέλεση. Τα δύο γκολ δεν του ήταν αρκετά και με τη σέντρα στο 2-0, εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα των Αυστριακών, κέρδισε κόντρα με τον τερματοφύλακα της Ζάλτσμπουργκ, Φίλιπ Κεν, η μπάλα αρχικά κατέληξε στο δοκάρι, αλλά στη συνέχεια την έστειλε στα δίχτυα.

Αυτό ήταν και το πιο γρήγορο χατ τρικ  στην ιστορία του τουρνουά ήταν γεγονός, αφού ο Μάρκο Σιμόνε το 1996-1997 χρειάστηκε ένα λεπτό παραπάνω (24′) για να σημείωσε τρία γκολ για τη Μίλαν κόντρα στη Ρόζενμποργκ.

Με την συμπλήρωση μισή ώρας αγώνα ο Σερζ Γκνάμπρι έκανε το 4-0. Με το καλημέρα της επανάληψης ο Μίλερ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0, με τον 18χρονο Δανό επιθετικό Μάουριτς Κιάεργκααρντ, να σημειώνει στο 70 το γκολ της τιμής με εξαιρετικό τελείωμα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν κάποιες φάσεις στις οποίες απέτυχαν να αξιοποιήσουν κενά των Βαυαρών και τελικά το σκορ διαμορφώθηκε από τον Μίλερ στο 83′ και τον Λιρόι Σανέ στο 85′, με την Μπάγερν να περιμένει την κλήρωση της επόμενης εβδομάδας.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Παβάρ, Ζίλε (66′ Νιανζού), Ερναντέζ (60′ Ουπαμεκανό), Γκνάμπρι (46′ Σαρ), Κίμιχ, Μουζιάλα (66′ Ρόκα), Κομάν (66′ Τσούπο Μότινγκ), Μίλερ, Σανέ, Λεβαντόβσκι

ΖΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κεν, Κρίστενσεν, Σολέ (46′ Πιατκόβσκι), Βέμπερ, Ούλμερ, Καμαρά (67′ Τιτζάνι), Καπάλντο, Ζάιβαλντ (46′ Σούτσιτς), Άαρονσον, Αντάμου (62′ Κιάεργκααρντ), Αντεγέμι (62′ Σέσκο).