Με δυο γκολ του Καρλίτος η Λαμία 2-1 τον Αστέρα πάει.. play offs

Εκπληκτικός ο Κοσέλεφ που έπιασε και πέναλτι

Με δυο γκολ του Καρλίτος η Λαμία νίκησε -με ανατροπή- 2-1 τον Αστέρα Τρίπολης και πήρε κεφάλι για την 6η θέση που οδηγεί στα play offs.

Καταλυτικό ρόλο στην επιτυχία των Φθιωτών στο «Αθ. Διάκος», είχε ο Κοσέλεφ με τις εντυπωσιακές του αποκρούσεις.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό και ενώ απομένουν 4 αγωνιστικές, η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου σφιχταγκάλιασε την «εξάδα» αφού πλέον ξέφυγε στο +4 από τον 7ο Αστέρα (σ.σ. 33β. έναντι 29) , έχοντας υπέρ της και την μεταξύ τους ισοβαθμία. Παράλληλα, η τρομερά φορμαρισμένη ομάδα της Φθιώτιδας μέτρησε την 4η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα.

Το ματς είχε δοκάρι της Λαμίας στο 3′, γρήγορο γκολ του Αστέρα στο 11′, μεγάλη διπλή ευκαιρία των Αρκάδων στο 32′ και διπλή επέμβαση -ίσως της χρονιάς- από τον Κοσέλεφ, πέντε λεπτά μετά -στο 37′- αποβολή για τον Αστέρα, ισοφάριση των γηπεδούχων στο 68′ με ένα από τα καλύτερα γκολ της σεζόν από τον Καρλίτος, πέναλτι για τον Αστέρα στο 76′, νέα σωτήρια επέμβαση του Κοσέλεφ και πέναλτι στην επόμενη φάση για την Λαμία, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Καρλίτος για να χαρίσει έτσι στην ομάδα του το «τρίποντο»!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και μόλις στο 3’ άγγιξαν το γκολ με τρομερή εκτέλεση φάουλ του Καρλίτος που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Παρ’ όλα αυτά, οι Αρκάδες κατάφεραν να προηγηθούν αυτοί στην πρώτη τους επιθετική ενέργεια, με τον Μπαρτόλο να… σβήνει τον αντίπαλό τους και να βγάζει την κατάλληλη στιγμή στον Καλτσά, που σκόραρε εξ επαφής για το 1-0 στο 11’.

Ο Αλάγκμπε σούταρε άστοχα στο 16’, ενώ ίδια κατάληξη είχε και η δυνατή κεφαλιά του Μιριτέλο στο 26’. Έξι λεπτά αργότερα, ο Καλτσάς είδε τον απίθανο Κοσέλεφ να του στερεί σε δύο περιπτώσεις ένα δεύτερο γκολ, καθώς αρχικά απέκρουσε την κεφαλιά του και εν συνεχεία τον… κεραυνό που εξαπέλυσε μέσα από τη μικρή περιοχή!

Κι ενώ ο Αστέρας έδειχνε να ελέγχει το ματς, ήρθε η δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Γκαρσία για φάουλ στο 37’, που άφησε με παίκτη λιγότερο τους φιλοξενούμενους, που πάντως κράτησαν το προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα.

Η Λαμία μπήκε στο δεύτερο μέρος με στόχο να βρει τη γρήγορη ισοφάριση. Ωστόσο, με εξαίρεση ένα αδύναμο σουτ του Τζανδάρη στο 49’, που μπλόκαρε ο Γραμματικάκης, έδειχνε να δυσκολεύεται να απειλήσει.

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 68’ και το καταπληκτικό σουτ του Καρλίτος, που κάρφωσε την μπάλα στο γάμα της εστίας του Αστέρα για να φέρει το ματς στα ίσα!

Οι γηπεδούχοι είχαν πλέον το μομέντουμ, ωστόσο οι Αρκάδες αντεπιτέθηκαν και απείλησαν με Ζουγλή (72’) και Καλτσά (75’). Στο 76’ μάλιστα κέρδισαν και πέναλτι, με τον Μιριτέλο όμως να βλέπει τον Κοσέλεφ να αποκρούει με τα πόδια!

Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 79ο λεπτό ήταν η σειρά της Λαμίας να κερδίσει πέναλτι, με τον Καρλίτος να εξιλεώνεται για τις δύο χαμένες εκτελέσεις στα Γιάννινα και να ανατρέπει τα δεδομένα κάνοντας το 2-1 στο 80’.

Είχε μπόλικη δουλειά ο Τσαγκαράκης. Αρχικά έδειξε «παίζετε» μετά από χέρι του Παπαδόπουλου μέσα στην περιοχή στο 31’ και λίγο αργότερα, στο 37’, απέβαλλε σωστά τον Γκαρσία με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ένα λεπτό αργότερα υπήρξαν φωνές και από πλευράς γηπεδούχων για πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Καρλίτος, με το ματς να συνεχίζεται.

Μεταξύ 76’ και 78’ είχαμε τα δύο πέναλτι, αρχικά για το γράπωμα του Σιντκλεϊ σε αντίπαλο, που φάνηκε να ξεκινάει εκτός περιοχής και εν συνεχεία η ανατροπή του Καρλίτος, με αμφότερες φάσεις να καταλήγουν στη λευκή βούλα. Στο τέλος, ακυρώθηκε ορθώς το γκολ του Τόσιτς για οφσάιντ του Μάλτσι.

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος / 4-4-1-1): Κοσέλεφ, Αμαράλ (46′ Φερέιρα), Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σιμόν, Νούνιες, Τζανδάρης, Μαρτίνεθ (57′ Τόσιτς), Στάνκο (46′ Σλίβκα), Τσιλούλης (84′ Κορνέζος), Καρλίτος (84′ Μάλτσι).
Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς / 4-2-3-1): Γραμματικάκης, Καστάνιο, Zουκάνοβιτς, Γκαρσία, Χουχούμης (82′ Μάντζης), Αλάγκμπε (82′ Γκος), Γιαμπλόνσκι (67′ Βαλιέντε), Μπαρτόλο (67′ Ζουγκλής), Κρέσπι (40′ Άλβαρες), Καλτσάς, Μιριτέλο.