Με δυο κεφαλιές ο Πινακάς χάρισε τη νίκη στην ΑΕΛ 1-2 στα Γιάννινα

Η ΑΕΛ με δυο κεφαλιές του Πινακά έφερε τα πάνω κάτω στα Γιάννινα, νίκησε τον ΠΑΣ 2-1 και πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι Θεσσαλοί έβγαλαν αντίδραση, δεν κατέθεσαν τα όπλα μετά το γκολ του Λεό κι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα στηριζόμενοι στις βοήθειες  από τον πάγκο με τον Γρηγορίου να κάνει φουλ επιθετική την ομάδα του στο τελευταίο μισάωρο!

Ο ΠΑΣ, πλήρωσε την αυστηρή αποβολή του άπειρου Λώλη στο 55ο λεπτό κι έμεινε στους 8 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών οι Ηπειρώτες έφτιαξαν μία από τις κλασικές τους φάσεις, παίζοντας με κοντινές και γρήγορες πάσες στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου, αλλά ο Παμλίδης δεν κατάφερε να σκοράρει με πλασέ. Πέντε λεπτά μετά, ο Πινακάς έπιασε την κεφαλιά από διαγώνια θέση αλλά ο Χουτεσιώτης έδιωξε σε κόρνερ, με την ΑΕΛ να… ισοφαρίζει στις φάσεις. Η ΑΕΛ παρουσιαζόταν πιο επιθετική στο ξεκίνημα του ματς, με τον ΠΑΣ να περιορίζεται σε πιο παθητικό ρόλο και να ψάχνεται στην κόντρα με την ταχύτατη και ποιοτική μεσοεπιθετική του γραμμή.

Οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ σε διάστημα ενός λεπτού όταν έφτιαξαν δύο πολύ καλές φάσεις, αλλά αρχικά στο 19′ ο Πλατέλλας έκανε κακό πλασέ εξ επαφής με την εστία και με τον Χουτεσιώτη να προλαβαίνει να το… βγάλει κι ενώ η εστία του ήταν ανυπεράσπιστη, ενώ στη συνέχεια ο Σάλιακας έδιωξε στην γραμμή την κεφαλιά του Ηλιάδη. Ο Πινακάς απείλησε ξανά λίγο αργότερα, βρίσκοντας τον Χουτεσιώτη σε καλή θέση, ενώ ο Ελευθεριάδης, λίγο μετά το μισάωρο, το παράκανε με τις ντρίμπλες μέσα στην περιοχή και δεν κατάφερε να δημιουργήσει τελική.

Ο Γιαννίκης άλλαξε το κλασικό του 4-4-2 σε 3-5-2, βάζοντας τον Σιόντη αντί του Ελευθεριάδη, με τον ΠΑΣ όμως να μένει δέκα λεπτά μετά την επανέναρξη με παίκτη λιγότερο, αφού ο Λώλης είδε δεύτερη, αυστηρή, κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή και αποβλήθηκε! Ωστόσο, αυτό δεν πτόησε την καλοδουλεμένη ομάδα του Έλληνα τεχνικού, που βρήκε το γκολ στο 61ο λεπτό και… σόκαρε τους φιλοξενούμενους. Μετά από βολέ του Χουτεσιώτη και κακό υπολογισμό της μπάλας από τους αμυντικούς της ΑΕΛ, ο Λεό βγήκε απέναντι από τον Νάγκι και με ψύχραιμο πλασέ τον νίκησε για το 1-0.

Ο Γρηγορίου απάντησε βάζοντας τον Ντουρμισάι αρχικά και μετά τον Τόρζε και τα ρίσκα του ανταμείφθηκαν αφού πέντε λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν. Ήταν το 66ο λεπτό όταν ο Πλατέλλας άλλαξε για τον Φίλιπ, ο οποίος με γλυκιά σέντρα βρήκε τον Πινακά και αυτός με υπέροχη κεφαλιά άφησε άγαλμα τον Χουτεσιώτη για το 1-1 και το τρίτο του τέρμα στο πρωτάθλημα. Παρότι ο ΠΑΣ ήταν με παίκτη λιγότερο στο γήπεδο αυτό δεν φαινόταν ιδιαίτερα, με την ΑΕΛ να μην μπορεί να απειλήσει από το γκολ της και έπειτα και να δέχεται μεγαλύτερη πίεση από αυτή που ασκούσε η ίδια. Οι δύο προπονητές έκαναν τις κινήσεις τους από τον πάγκο, με τον Γιαννίκη να προσπαθεί να διαχειριστεί το 1-1 και να βρει ένα γκολ για να κλέψει το τρίποντο και τον Γρηγορίου να κάνει φουλ επιθετική την ομάδα του. Ανταμείφθηκε αυτός αυτή τη φορά. Ο Τόρζε που είχε μπει λίγο νωρίτερα στον αγώνα, έκανε ωραία σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Πινακάς με κεφαλιά-ψαράκι εκτέλεσε τον Χουτεσιώτη για το 1-2 στο 85ο λεπτό.

Καλή η διαιτησία του Βρέσκα.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Εραμούσπε, Παντελάκης, Πέρσμαν, Κάργας (86′ Μπρένερ), Ντομίνγκες (72′ Λιάσος), Λώλης, Ελευθεριάδης (46′ Σιόντης), Λεό (72′ Κριζμάν), Παμλίδης (62′ Καρτάλης).

ΑΕΛ: Νάγκι, Μπέρτος, Μιχαήλ (63′ Ντουρμισάι), Σπαρβ (79′ Κωστή), Φίλιπ, Μιλοσάβλιεβιτς, Πλατέλλας (79′ Γιουνές), Ηλιάδης, Μούζεκ, Νικολιάς (68′ Τόρζε), Πινακάς.