Με σόου Ναμπί, ο ΟΦΗ 3-0 τον Παναιτωλικό

Με σούπερ σταρ τον νεοαποκτηθέντα Αντίλ Ναμπί που πέτυχε δύο γκολ, ο ΟΦΗ κέρδισε 3-0 τον Παναιτωλικό στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Super League και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Οι Αγρινιώτες απώλεσαν πέναλτι με τον Μοράρ στο 38’, ενώ έμειναν λανθασμένα με 10 παίκτες από το 70’, όταν δέχθηκε κόκκινη κάρτα ο Κυριακίδης. Ο ρέφερι απέβαλε τον γκολκίπερ της ομάδας του Αγρινίου, αλλά η κόκκινη βγαίνει μόνο ο αντίπαλος βρίσκεται σε προφανή θέση για γκολ και του στερείται η ευκαιρία. Στην προκειμένη περίπτωση ο Δημήτρης Κυριακίδης μάζεψε την μπάλα με το χέρι εντός περιοχής σε διεκδίκηση με τον Πατρίκ Βουό, τον οποίον αρχικά νίκησε στο τετ-α-τετ.

Ο 24χρονος Άγγλος άσος Ναμπί ήταν μέσα σε όλες τις επικίνδυνες φάσεις των γηπεδούχων και σκόραρε με απευθείας εκτελέσεις φάουλ στο 26ο και στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο  Βουό έξι λεπτά πριν τη λήξη έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα ενώ στην ίδια φάση ο Κουτσιανικούλης είχε δοκάρι!

Η ομάδα του Αγρινίου δικαιούται πάντως να φωνάζει για τη λάθος υπόδειξη του διαιτητή Κοτσάνη, από την οποία αφενός έμεινε με παίκτη λιγότερο, στο 70’, μετά την κόκκινη κάρτα που είδε ο Κυριακίδης, αφετέρου ήταν και η… αιτία για το 2-0. Πέραν αυτού είχε και το χαμένο πέναλτι του Μοράρ στο 38ο λεπτό.

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Κοτσάνης (Δράμας).

ΟΦΗ (4-2-3-1): Στρέζος, Μπράουν (86’ Δεληγιαννίδης), Μιχόγεβιτς, Ποτουρίδης, Γιαννούλης, Μεγιάδο, Νάστος, Κουτσιανικούλης, Ναμπί (89’ Οικονόμου), Ντίνας (80’ Νέιρα), Βουό.

Παναιτωλικός (4-2-3-1): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Μάλης, Άργκους, Τσοκάνης (69’ Αμαράλ), Λιάβας (60’ Μπαϊροβιτς), Λουσέρο, Ντίας, Μάζουρεκ (73’ Γιαννακόπουλος), Μανά, Μοράρ.