Μοιρασιά στους Ζωσιμάδες για ΠΑΣ και Ατρόμητο

Καλό ματς έγινε στους Ζωσιμάδες ανάμεσα στον ΠΑΣ Γιάννινα και Ατρόμητο, με τις ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ένατη θέση τον ΟΦΗ, που παίζει αύριο με τον Ολυμπιακό, ενώ η ομάδα των δυτικών προαστίων είναι έβδομη και στο -4 από την έκτη θέση που κατέχει ο Βόλος.

Στο 5ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Σόρια με τη χρήση VAR για οφσάιντ του Μορέιρα, αλλά στο 32΄ όλα έγιναν κανονικά στη φάση που απέφερε το μοναδικό τέρμα του αγώνα για τους γηπεδούχους όταν στη σέντρα του Πήλιου ο Παμλίδης πήρε την κεφαλιά, έδιωξε ο Χατζησαΐας, ο παίκτης του ΠΑΣ έκανε νέα κεφαλιά και ο Μπάλαν με προβολή έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα του Γιαννιώτη (1-0).

Έκτοτε μεγάλες φάσεις δεν δημιουργήθηκαν, παρά τον καλό ρυθμό που είχε το παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι πήγαν σε διαχείριση καθώς δεν απειλούνταν ιδιαίτερα, μόνο που λησμόνησαν πως το 1-0 δεν αποτελούσε ισχυρό εχέγγυο κι αυτό το κατάλαβαν πολύ καλά στο 77ο λεπτό, όταν ο Τζοβάρας γύρισε το σώμα του κι εκτέλεσε τον Τσιντώτα με το αριστερό ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Η εξέλιξη  ξύπνησε τους γηπεδούχους, που έφτασαν κοντά σε ένα δεύτερο γκολ  σε αρκετές περιπτώσεις και κυρίως στο τέλος του αγώνα όταν ο Τζίμας κέρδισε πέναλτι από τον Χατζηισαΐα.Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νίνης (90΄+2) αλλά ο Γιαννιώτης μάντεψε την επιλογή του, έπεσε σωστά στην αριστερή γωνία του κι απέκρουσε με την μπάλα να χτυπά εν συνεχεία στο δοκάρι και το 1-1 να μένει ως το τέλος.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας, Σόρια, Καραχάλιος, Μπακαδήμας, Πήλιος, Παντελάκης, Ριένστρα (83΄ Νίνης), Τζίνο (63΄ Λιάσος), Μορέιρα, Παμλίδης (72΄ Τζίμας), Μπάλαν.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζηισαΐας, Στρούγγης, Αθανασίου, Έρλινγκμαρκ (58΄ Οικονομίδης), Γκονζάλεθ, Φριντζόνσον (58΄ Κουέν), Ροτάριου (66΄ Τζοβάρας), Ρομπάιγ, Κιάρτανσον (58΄ Τζαβίδας).