Νίκησε απ’ τα… αποδυτήρια η Παναχαϊκή (video)

Με γκολ απ’ τα… αποδυτήρια η Παναχαϊκή επικράτησε του Απόλλωνα Λάρισας με 1-0. Και προσωρινά βρίσκεται στη 2η θέση. Η αναμέτρηση στο «Κώστας Δαβουρλής», για τη 18η αγωνιστική της Football League, κρίθηκε στο 2ο λεπτό. Όταν ο Ελευθεριάδης ευστόχησε από την άσπρη βούλα.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 50′ αλλά από την κεφαλιά του Καρατάσιου η μπάλα εξοστρακίστηκε στο δοκάρι. Οι Αχαιοί, πλέον, μετρούν 31 βαθμούς και περιμένουν να δουν τι θα κάνει αύριο (24/2) η Κέρκυρα. Οι Λαρισαίοι βρίσκονται έναν πόντο πίσω από τους Πατρινούς.

Δύο βαθμούς «πέταξε» ο Εργοτέλης, αφού αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τη Σπάρτη. Οι Λάκωνες προηγήθηκαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον  Γκαλβάο (27′) και οι Κρητικοί ισοφάρισαν με τον Μπούρση (67′). Οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι με τον Ιατρούδης (41′).

Η Δόξα έκανε «Χ»ουνέρι στον Πλατανιά. Παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι στη Δράμα βρέθηκαν πίσω στο σκορ (28′ Δούμτσιος) κατάφεραν όχι μόνο να ισοφαρίσουν (59′ Καραγκούνης) αλλά και να πανηγυρίσουν την ολική ανατροπή του σκορ (64’Μπιανκόνι). Όμως λίγο πριν το φινάλε η Δόξα ισοφάρισε (82′ πεν. Μακρής) με το 2-2 να είναι το αποτέλεσμα της αναμέτρησης που «έριξε την αυλαία» του… πρώτου ημιχρόνου της αγωνιστικής.

Τ’ αποτελέσματα και το πρόγραμμα:

Σάββατο 23/2

Εργοτέλης-Σπάρτη 1-1 (67′ Μπούρσης-27′ πεν. Γκαλβάο)

Παναχαϊκή-Απόλλων Λάρισας 1-0 (2′ πεν. Ελευθεριάδης)

Δόξα Δράμας-Πλατανιάς 2-2 (28′ Δούμτσιος, 82′ πεν. Μακρής – 59′ Καραγκούνης, 64’Μπιανκόνι)

Κυριακή 24/2 (15:00)