Ο Αντιλέχου του Λεβαδειακού πέταξε έξω το Μαρόκο

Το Μπενίν με σκόρερ τον Μόιζε Αντιλέχου του Λεβαδειακού πέταξε εκτός Κόπα Άφρικα το Μαρόκο σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα πέναλτι!

Πιθανώς και ο ίδιος ο Λεβαδειακός να είχε ξεχάσει ότι έχει στείλει στην διοργάνωση τον Μόιζε Αντιλέχου, όμως ο μεσοαμυντικός από το Μπενίν ζει το όνειρο του.

Απέναντι στο γεμάτο σταρ Μαρόκο, το Μπενίν έκανε το θαύμα και με 4-1 στα πέναλτι (κανονική διάρκεια και παράταση 1-1) πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά!

Ο Αντιλέχου με σουτ πάνω στην κίνηση άνοιξε το σκορ (53’, 1-0), όμως ένα ολέθριο λάθος της άμυνας έδωσε την ευκαιρία στον Ελ-Νεσιρί να κάνει το 1-1 (76’).

Το Μαρόκο έχασε την ανεπανάληπτη ευκαιρία να πάρει την πρόκριση, όταν στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ζιγές σημάδεψε το δοκάρι σε εκτέλεση πέναλτι, ενώ στην παράταση δεν κατάφερε να πετύχει το χρυσό γκολ παρότι έπαιζε με παίκτη περισσότερο από το 97ο λεπτό λόγω αποβολής του Αντενόν.

Στα πέναλτι το Μαρόκο αστόχησε με τους Μπουφάλ και Ελ-Νεσιρί, το Μπενίν ευστόχησε και στις 4 εκτελέσεις του και ολοκλήρωσε μία σούπερ έκπληξη, που πέταξε εκτός συνέχειας ένα από τα φαβορί της διοργάνωσης.