Ο αρχηγός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ Χάρι Μαγκουάρι πήρε το… όπλο του

Ο πρωταγωνιστής σε επεισόδιο στη Μύκονο Χάρι Μαγκουάιρ, είναι ο παίκτης με τα περισσότερα λεπτά συμμετοχής από κάθε άλλον ποδοσφαιριστή στον κόσμο για το 2020, συμπεριλαμβανομένων και των τερματοφυλάκων!

Σύμφωνα με τα στοιχεία που έδωσε στη δημοσιότητα η ιστοσελίδα “CIES Football Observatory”, ο Άγγλος διεθνής κεντρικός αμυντικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετράει μέχρι τώρα 4.745 λεπτά που είναι κάτι παραπάνω από 79 ώρες και βρίσκεται πάνω από τους Ρούμπεν Ντίας, Λιονέλ Μέσι και Μπρούνο Φερνάντες που συμπληρώνουν την πρώτη τετράδα, ενώ έχει παίξει πέντε λεπτά παραπάνω από τον κορυφαίο της σχετικής λίστας όσον αφορά στους γκολκίπερ, τον Μαρσέλο Λόμπα της βραζιλιάνικης Ιντερνασιονάλ.

Ο 27χρονος στόπερ δεν έχει χάσει ούτε λεπτό από ματς της Premier League από τότε που μετακόμισε από την Λέστερ στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ το καλοκαίρι του 2019 ενώ από την έναρξη της σεζόν 2020-21 έχει λείψει μόνο από δύο ματς των κόκκινων διαβόλων: στη νίκη με 2-1 επί της Παρί Σεν Ζερμέν στο Champions League και στο 3-0 επί της Μπράιτον για τον 4ο γύρο του Carabao Cup.

Ο δεύτερος της λίστας των παικτών με τα περισσότερα λεπτά συμμετοχής (δεν συμπεριλαμβάνονται σε αυτή οι τερματοφύλακες), Ρούμπεν Ντίας, είναι 401 λεπτά πίσω από τον Μαγκουάιρ (4.344) ενώ στη τρίτη θέση βρίσκεται ο Λιονέλ Μέσι με 4.293 και στην τέταρτη ο Μπρούνο Φερνάντες με 4.164.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Μαγκουάιρ έχει παίξει 53 ματς μέσα στο 2020 ενώ ο Κρίστιαν Έρικσεν, που βρίσκεται αρκετά χαμηλά σε χρόνο συμμετοχής, έχει παίξει ένα παιχνίδι παραπάνω από τον Άγγλο στόπερ, 54 συνολικά.

Όσον αφορά τους τερματοφύλακες με τον περισσότερο χρόνο συμμετοχής μέσα στο 2020, οι τέσσερις πρώτοι της λίστας αγωνίζονται στην Βραζιλία, ενώ ο πρώτος πορτιέρο που παίζει σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα είναι ο Λούκας Χραντέτσκι της Μπάγερν Λεβερκούζεν με 4.410 λεπτά.