Ο Φαν Φέερτ χάρισε τη νίκη στον Βόλο 1-0 τον ουραγό Απόλλωνα Σμύρνης

O νόμος του Φαν Φέερτ… ίσχυσε στον αγώνα του Βόλου με τον Απόλλωνα Σμύρνης. Ο Ολλανδός φορ πέτυχε ένα ακόμη γκολ οδηγώντας τους Θεσσαλούς στο «εξ αναβολής» 1-0 επί της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» που έμεινε στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα του Κώστα Μπράτσου ανέβηκε στην 9η θέση της βαθμολογίας με 21 βαθμούς και στο -5 από την 6άδα.

Στο πρώτο 10λεπτο μόνο ο Απόλλων Σμύρνης έδειξε να έχει διάθεση να πιέσει προς το μισό του αντιπάλου. Ωστόσο, δεν κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι να γίνουν απειλητικοί.

Από το 12′ και μετά οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα, ανέβασαν την πίεσή τους και άρχισαν να… στρώνουν έδαφος για το 1-0. Στο 19′ ύστερα από έλεγχο στο VAR σωστά δεν δόθηκε πέναλτι στον Βόλο.

Στο 22′ ο Φαν Βέερτ έπιασε ωραίο σουτ, αλλά ο Βέρχουλστ έδιωξες σε κόρνερ.

Τελικά, το 1-0 ήρθε από τον Ολλανδό στο 23′! Φεράρι τροφοδότησε με μια καταπληκτική σέντρα τον Φαν Βέερτ και ο Ολλανδός με κοντινή προβολή σημείωσε το 11ο τέρμα στην καριέρα του στη Super League.

Από εκεί και πέρα, ο Βόλος πήρε τον έλεγχο στο ματς μέχρι οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια.

Ο Γκρότε στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε την ομάδα του με αλλαγή. Αντί του Γιακιμόβσκι πέρασε στο ματς τον Τουτουαρίμα.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν με όρεξη και στο 50′ έκαναν την πρώτη επικίνδυνη επίσκεψή τους στην αντίπαλη εστία, με τη σέντρα του Φεράρι να περνάει απ’ όλους και να καταλήγει άουτ. Λίγο αργότερα ένα στημένο του Ορόζ κατέληξε στην αγκαλιά του Βέρχουλστ.

Ο Απόλλων, για πρώτη φορά βρέθηκε στην αντίπαλη εστία στο δεύτερο 45λεπτο στο 54′, με τον Μαρτίνες να βρίσκει ωραία τον Σλίβκα αλλά ο Πουρίτα πρόλαβε να διώξει πριν γίνει επικίνδυνος ο αντίπαλός του.

Στο 62′ η διπλή αλλαγή του Γκρότε με τους Φατιόν και Γιαννιώτα λειτούργησε ευεργετικά. Επτά λεπτά αργότερα, ο Κότνικ έκανε λανθασμένη έξοδο αλλά η κεφαλιά που πρόλαβε να πάρει ο Μπρούνο Άλβες δεν κατεθύνθηκε προς την εστία και στη συνέχεια έδιωξε η άμυνα του Βόλου.

Μέχρι το τέλος του ματς ο Βόλος είχε τον έλεγχο κι έφτασε στη νίκη.

MVP: Ο Φαν Βέερτ έκρινε την αναμέτρηση, πετυχαίνοντας το 11ο φετινό του τέρμα. Ο Ολλανδός είναι η αποκάλυψη του φετινού πρωταθλήματος και φυσικά το έδειξε και σήμερα αφού σε μία φάση κατάφερε να δηλώσει «παρών» και να δώσει στην ομάδα του ένα σημαντικό τρίποντο, ενώ βυθίζει την ομάδα των Αθήνων ακόμα πιο πολύ.

Ο Γκορτσίλας δεν έκανε κάποιο μεγάλο λάθος. Δεν είχε εξάλλου και την πολύ δύσκολη φάση να κρίνει.

Βόλος (Κ. Μπράτσος): Κότνικ, Ρομέρο, Γκιουλέν, Άλχο (39’ Πουρίτα), Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Μπαρτόλο (71’ Ροσέρο), Ρεγκατέν (46’ Ορός), Φερνάντες (90+1’ Σιελής), Φαν Βέερτ.

Απόλλων Σμύρνης (Μ. Γκρότε): Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Γιακιμόφσκι (46’ Τουτουαρίμα), Ρόγκνε, Άλβες, Κάστρο (62’ Φατιόν), Σλίβκα, Μαρτίνες (83’ Σαχλί), Παπαγεωργίου (76’ Σίγκνεβιτς), Παμλίδης (62’ Γιαννιώτας), Ιωαννίδης.