O Ιμπαγάσα έβαλε στα δίχτυα τον Πάμπλο Γκαρσία

Ο Ολυμπιακός Β΄   του Αριέλ Ιμπαγάσα ήταν ο μεγάλος νικητής της πρεμιέρας στην Super League2 καθώς κέρδισε 3-1 τον ΠΑΟΚ του Πάμπλο Γκαρσία.

Ο δικέφαλος του βορρά προηγήθηκε στο σκορ στο 13ο λεπτό με αυτογκόλ του Καλογερόπουλου, ωστόσο η ομάδα του Αριέλ Ιμπαγάσα πέτυχε τρία γκολ στο 65′ με τον Κίτσο, στο 71′ με τον Μπα και στο 86′ με τον Βοϊλη για να πανηγυρίσει τη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ Β‘ ήταν το αφεντικό στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και πίεσε αρκετά για να φτάσει στο γκολ στο 13’. Ο Χατζιστραβός έκανε την μαπλιά προς τον Γαιϊατνίδη και ο Καλογερόπουλος στην προσπάθεια να κόψει, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Τζολάκη.

Οι Περαιώτες ήταν πιεστικοί στο δεύτερο ημίχρονο  και στο 65′ ήρθε το γκολ της ισοφάρισης για τους γηπεδούχους όταν ο  Κίτσος πραγματοποίησε ωραία ατομική ενέργεια από αριστερά και γύρισμα, η μπάλα κόντραρε στον Καλουτσικίδη και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1.

Ο Ολυμπιακός Β’ κέρδισε πέναλτι στο 70′ μετά από έξυπνο διάβασμα της φάσης από τον Αλγκασίμ Μπα, ο οποίος τσίμπησε την μπάλα πριν τον ανατρέψει ο Κουλιεράκης. Ο επιθετικός από τη Γουινέα ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 2-1. Στο 86′ οι “ερυθρόλευκοι” έφτασαν και σε τρίτο γκολ με τον νεοεισελθόντα Βοϊλη. Ο επιθετικός του Ολυμπιακού κυνήγησε μια βαθιά μπαλιά και πλάσαρε στο κατάλληλο σημείο, αιφνιδιάζοντας τον Ταλιχμανίδη.

Ολυμπιακός (Αριέλ Ιμπαγάσα): Τζολάκης, Μπαγκαλιάνης, Καλογερόπουλος, Νίκολιτς, Αποστολόπουλος, Ξενιτίδης, Κωστή, Σουρλής, Κίτσος, Μαρίνος, Μπα

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ταλιχμανίδης, Τσαούσης, Καλουτσικίδης, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ουεντραόγκο, Σαλαμούρας, Χατζηστραβός, Τζίμας, Γαϊτανίδης, Πανίδης

Στο άλλο σημερινό ματς του Α΄ ομίλου, Πανσερραϊκός και Ολυμπιακός Βόλου ήρθαν ισόπαλοι 2-2 στις Σέρρες. Στο εναρκτήριο παιχνίδι του Β΄ ομίλου, η Ρόδος επικράτησε εντός έδρας με 1-0 του Εργοτέλη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής της Super League 2: