Ο Κρεσπί στο 91΄ λύτρωσε τον Αστέρα 1-0 τον Παναιτωλικό στην Τρίπολη

Ο Κρεσπί στο 91′ λύτρωσε τον Αστέρα Τρίπολης χαρίζοντάς του πολύτιμη νίκη 1-0 επί του Παναιτωλικού. Η ομάδα του Αγρινίου είχε τις μεγάλες φάσεις για να πάρει τη νίκη αλλά δεν τις έκανε γκολ, κι έτσι ο Ράσταβατς είδε τις αλλαγές του να συμμετέχουν στο γκολ της νίκης του Κρεσπί στις καθυστερήσεις.

Στους 17 βαθμούς και στο -1 από την εξάδα βρίσκεται πλέον ο Αστέρας Τρίπολης, ενώ ο Παναιτωλικός έμεινε στους 12.

Ο Αστέρας είχε τη μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 6’ αλλά ο Καρμόνα μέσα από τη μικρή περιοχή δεν κατάφερε να σκοράρει. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν κυρίως στις αντεπιθέσεις, με τους Αρκάδες να έχουν την κατοχή αλλά να μην μπορούν ουσιαστικά να δημιουργήσουν φάσεις, όντας εγκλωβισμένοι.

Στο 27’ ο Παναιτωλικός είχε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Βέργος έκανε σουτ, με τον Παπαδόπουλο να κάνει μια τρομερή επέμβαση και κράτησε καθαρή την εστία του.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον ίδιο ρυθμό, με τα πρώτα λεπτά να κυλούν ισορροπημένα. Στο 61’ ο Παναιτωλικός άγγιξε το γκολ. Ο Μεντόσα έκανε ένα ωραίο σουτ, ο Παπαδόπουλος δεν μπόρεσε να μπλοκάρει, με τον Καρέλη να παίρνει το ριμπάουντ αλλά να μην μπορεί να σκοράρει από πλεονεκτική θέση. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν, με τον Καρέλη να κάνει το ένα δυο με τον Αντούνες, εκείνος με την σειρά του έκανε το γύρισμα, αλλά βρήκε μπροστά του τον Άλβαρες που τον έκοψε τελευταία στιγμή.

Οι αλλαγές του Ράσταβατς έκαναν πιο επιθετική την ομάδα του που κυριαρχούσε στο γήπεδο, έψαχνε το γκολ με κάθε τρόπο αλλά αδυνατούσε να το βρει. Τελικά, κατάφερε να κουνήσει… πλεκτό στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Άλβαρες να κάνει εξαιρετική σέντρα, ο Μπενίτο να βλέπει το δοκάρι να του στερεί το γκολ αλλά ο Κρεσπί πήρε το ριμπάουντ για να κάνει το τελικό 1-0.

Ο διαιτητής Άγγελος Αγγελάκης δεν έκανε κάποιο σημαντικό λάθος.

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Χριστόπουλος, Ατιένθα, Τασουλής (65’ Αλβαρες) , Ιγκλεσίας (46’ Μουνάφο), Κανελλόπουλος (86’ Μπενίτο), Ριέρα (65’ Τιλίκα), Σίτο (46’ Κρέσπι), Σονί, Μπαράλες.

Παναιτωλικός: Μελίσσας, Λούι, Βργκοτς, Μαλής, Κορνέλιους (59’ Χουχούμης), Αντούνες, Φλόρες, Μπαρμπόσα, Μεντόσα (87’ Τσιγγάρας), Μόρσεϊ (42’ Καρέλης), Βέργος.