Ο Λεβαδειακός με Μάντζιο νίκησε 1-0 στην Ριζούπολη τον Απόλλωνα Σμύρνης

Το πρώτο του τρίποντο μακριά από την έδρα του πέτυχε ο Λεβαδειακός, ο οποίος υποχρέωσε 1-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης σε δεύτερη εντός έδρας ήττα.

Ο Απόλλωνας ήταν αυτός, ο οποίος είχε με τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς όμως να κάνει αισθητή την παρουσία του στην εστία του Μπάγιτς.

Στο 32΄ η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, χάρη σε πλασέ του Μάντζιου. Έπειτα από την εξέλιξη αυτή οι Βοιωτοί πατούσαν καλύτερα στο ματς από την «Ελαφρά Ταξιαρχία» και στο 35΄ έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 0-2, ο Ενομό όμως παρότι βρέθηκε τετ α τετ δεν κατάφερε να νικήσει τον Χουάντερσον, με συνέπεια το σκορ να διατηρηθεί ως έχει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο β΄ μέρος ο Απόλλωνας προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, κάτι που είχε σαν συνέπεια στο 57΄να χάσει μεγάλη ευκαιρία με τον Γκίνο. Στο 69΄ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Μαχαίρα με 2η κίτρινη κάρτα.

Καραϊσκάκης – Κέρκυρα 3-0

Συνέχεια στη ξέφρενη πορεία του έδωσε ο Καραϊσκάκης, ο οποίος είχε εύκολο απόγευμα απέναντι στην ουραγό και καταδικασμένη Κέρκυρα. Το συγκρότημα του Απόστολου Χαραλαμπίδη μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο 8΄ έφτασε κοντά στο 1-0, η κεφαλιά όμως του Τσούτση δεν είχε την κατάληξη που αυτός θα ήθελε.

Στο 13΄  οι Ηπειρώτες έφτασαν εκ νέου κοντά στο γκολ, το σουτ όμως του Αλμπάνη σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Παγκράτη… Αυτό το οποίο οι «πράσινοι» δεν πέτυχαν στις δύο φάσεις που είχαν το πέτυχαν τελικά στο 26΄ με το πλασέ του Χατζηστραβού. Από το σημείο εκείνο και μετά ο Καραϊσκάκης πίεσε και στο 40΄ είχε εκ νέου δοκάρι, αυτή τη φορά σε κεφαλιά του Τσούτση, με το 1-0 να διατηρείται ως έχει μέχρι την λήξη του ημιχρόνου.

Ότι δεν μπόρεσαν να πετύχουν σε εκείνο το χρονικό σημείο οι Αρτινοί, το πέτυχαν στο β΄ ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 46΄ με κεφαλιά του Τσούτση. Στο 56΄ ο Καραϊσκάκης για τα καλά την υπόθεση νίκη, με τον Χατζηστραβό να πετυχαίνει το δεύτερο του προσωπικό γκολ και παράλληλα να μετατρέπει σε τυπική διαδικασία τα εναπομείναντα λεπτά.