Ο Λεβαδειακός νίκησε 2-1 τη Λαμία και προκρίθηκε στους «16» του κυπέλλου

Οι Βοιωτοί θα αντιμετωπίσουν στην επόμενη φάση τη Νίκη Βόλου

O Λεβαδειακός του Νίκου Νιόπλια προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς επικράτησε 2-1 της Λαμίας.

Στη φάση των «16» οι Βοιωτοί θα κοντραριστούν με τη Νίκη Βόλου σε διπλά ματς, με τις δύο ομάδες να είναι και στον Βόρειο Όμιλο της Super League 2 και οι ερχόμενες αναμετρήσεις τους να αναμένονται με μεγάλο ενδιαφέρον, αφού δεδομένα θα έχουμε μία τουλάχιστον ομάδα της 2ης κατηγορίας στα προημιτελικά.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, με τον Μάλτσι μόλις στο 5ο λεπτό να ανοίγει το σκορ και να δίνει προβάδισμα στη Λαμία. Ο Λεβαδειακός μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και ο Κουάδρα στο 58’ έφερε το ματς στα ίσα, ενώ και στην συνέχεια είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και πίεζε και για δεύτερο γκολ, το οποίο ήρθε στο 66ο λεπτό. Τότε η ομάδα η ομάδα του Νίκου Νιόπλια κέρδισε πέναλτι, με τον Πολέτο να αναλαμβάνει την εκτέλεση για το 2-1!

Τα λεπτά κυλούσαν, οι γηπεδούχοι κρατούσαν το προβάδισμά τους, με τη Λαμία του Λεωνίδα Βόκολου να μην μπορεί να κάνει κάτι άλλο μέχρι το τέλος και να φεύγει ηττημένη από τη Λιβαδειά.