Ο ΟΦΗ έκανε την έκπληξη 0-1 στο Βόλο πήρε την πρώτη νίκη

Ο ΟΦΗ έκανε την έκπληξη (0-1) στον Βόλο, προσγειώνοντας ανώμαλα την ομάδα της Μαγνησίας που προερχόταν από νίκη επί της ΑΕΚ στην Ριζούπολη.

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια, πήρε τους τρεις βαθμούς στο Πανθεσσαλικό, χάρη σε γκολ του Απόστολου Διαμαντή μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα. Από το 77′ ο ΟΦΗ αγωνιζόταν με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή του Λάρσον.

Ο ΟΦΗ ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο ματς, και ευτύχησε να πετύχει νωρίς το γκολ που έμελλε να κρίνει και το τελικό αποτέλεσμα. Ήταν η φάση του 5ου λεπτού, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λάρσον, ο Πασαλίδης πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο αμαρκάριστος Διαμαντής τη δεύτερη από κοντά για το 0-1. Στο 12′ ο Λάρσον είχε μια απευθείας εκτέλεση φάουλ άουτ και στο 29′ ο Βόλος βρήκε μόλις την πρώτη του και τελευταία φάση σε όλο το πρώτο 45λεπτο, με ένα δυνατό σουτ του Φερνάντες, ψηλά άουτ. Το πρώτο μέρος δεν είχε τίποτα άλλο άξιο αναφοράς μπροστά στις δύο εστίες, με τον Βόλο να έχει την μπάλα στα πόδια μετά το πρώτο τέταρτο, αλλά και τον πειθαρχημένο ΟΦΗ να αμύνεται εξαιρετικά σε όλες τις γραμμές και να κρατάει εύκολα το υπέρ του σκορ. Το στατιστικό του πρώτου ημιχρόνου έδειχνε κατοχή μπάλας 57-43 για τους Βολιώτες και 2-2 τις τελικές.

Η εικόνα του δεύτερου ημιχρόνου ήταν εντελώς διαφορετική. Πιο γρήγορο ματς, πιο αποφασισμένος ο Βόλος, πιο οπισθοχωρημένος ο ΟΦΗ. Σχεδόν όλο το 45λεπτο παίχτηκε με την ομάδα του Μπράτσου σε θέση επίθεσης και αυτή του Νιόπλια να αμύνεται αποτελεσματικά!. Στο 58′ ο Ντέλετιτς σούταρε ψηλά άουτ μετά από γύρισμα του Φερνάντες και αυτός στο 64′ από δύσκολη θέση σούταρε πάνω στον Στέφενς. Ο γκολκίπερ του ΟΦΗ απέκρουσε το μακρινό σουτ του Ντέλετιτς στο 73′ και στο 77′ ήρθε η αποβολή του Λάρσον με δεύτερη κίτρινη, έξι μόλις λεπτά μετά την πρώτη!

Μετά την αποβολή, ο Βόλος πίεσε ακόμη περισσότερο, ο ΟΦΗ μπήκε πια όλος μέσα στην περιοχή του και ξανά, έβγαλε όλες τις άμυνες. Υπήρξαν κάποιες τελικές όπως η κεφαλιά του Σιελή λίγο άουτ στο 83′, υπήρξαν και κάποιες επικίνδυνες αλλά ανολοκλήρωτες επιθέσεις, αλλά γενικά οι Κρητικοί έκαναν καλά τη δουλειά τους στο αμυντικό κομμάτι.

Πολύ καλός ο διαιτητής Παπαπέτρου (Αθηνών).

Βόλος (Κώστας Μπράτσος / 4-2-3-1): Κλέιμαν, Άλχο (90′ Τσέλιος), Λούνα (84′ Ουές), Σιελής, Εσκοβάλ (74′ Μεθκίδα), Ματίγια (46′ Φερνάντεθ), Τσοκάνης, Μπαριέντος, Φερνάντες, Ντέλετιτς, Φαν Βέερτ.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας / 3-4-3): Στέφενς, Λάρσον, Πασαλίδης, Διαμαντής, Θοράρινσον, Βούρος, Μαρινάκης, Ντιουσέ, Μπουζούκης (59′ Καμάου), Μεγιάδο (80′ Γιαννούλης), Ντίκο (80′ Θεοδοσουλάκης).