Ο ΟΦΗ πιο ουσιαστικός πέρασε 2-1 από τη Λαμία

Με αυτογκόλ του Βύντρα (35΄) και γκολ του Σαρδινέρο (72΄) ο ΟΦΗ πέρασε νικηφόρα 1-2 από τη Λαμία που περιορίστηκε να μειώσει με πέναλτι του Ρόμανιτς στο 95΄.

Στο «Αθανάσιος Διάκος» η γηπεδούχος ομάδα αποδείχθηκε ανούσια και αναποτελεσματική. Η Λαμία είχε την πρωτοβουλία και τις ευκαιρίες, αλλά αυτά στο ποδόσφαιρο δεν φτάνουν.

Η αρχή του κακού για τους Φθιώτες σημειώθηκε με ένα απίστευτο γκολ του 39χρονου Βύντρα στο 35΄με τον ΟΦΗ να παίρνει το «δώρο» και το προβάδισμα στο σκορ παρότι μέχρι τότε ήταν εντελώς ακίνδυνος επιθετικά. Έπειτα από ατομική προσπάθεια του Νέιρα, ο έμπειρος αμυντικός που έλεγχε το χώρο είδε την μπάλα να χτυπάει στο πόδι του να αλλάζει πορεία να αφήνει «άγαλμα» τον τερματοφύλακα Επασί και να καταλήγει στα δίχτυα της Λαμίας (0-1).

Στην επανάληψη η Λαμία πίεσε και φόρτσαρε για την ισοφάριση είχε τις στιγμές της, αλλά από ουσία μηδέν. Η είσοδος του Χατζηστραβού αντί του Καραμάνου, τόνωσε την επιθετική γραμμή των γηπεδούχων. Ο Χατζηστραβός (50΄) και οι Βιγιάμπα (55΄) είχαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα και κυρίως ο δεύτερος που σε κενή εστία έκανε το «τσαφ».

Στην πρώτη του καλή στιγμή στο β΄ ημίχρονο ο ΟΦΗ συνδέθηκε με τα δίχτυα στο 72΄ και επί της ουσίας… καθάρισε με την υπόθεση της νίκης. Ο Κοροβέσης έκανε την σέντρα και ο Σαρδινέρο (είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι στο 60΄) με κεφαλιά σημάδεψε το πλεχτό (0-2).

Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα η Λαμία κέρδισε πέναλτι στο 89΄έπειτα από ανατροπή του Ρόμανιτς από τον Σελίμοβιτς. Ο Ρόμανιτς το εκτέλεσε εύστοχα, μείωσε το σκορ (2-1) και άγχωσε τους Κρητικούς που είδαν τον Κωστίκα να αστοχεί από θέση βολής στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Δύσκολη φάση η ανατροπή του Ρόμανιτς από τον Σελίμοβιτς στο 89΄, με τον ρέφερι Βρέσκα να συμβουλεύεται το VAR και να δείχνει μετά από πέντε λεπτά την άσπρη βούλα. Έδειξε κίτρινη κάρτα στους Σκόνδρα, Νέιρα, Μπεχαράνο.

ΛΑΜΙΑ (Γιώργος Πετράκης): Επασί, Σαραμαντάς, Αντέτζο, Βύντρα, Σκόνδρας (66΄Προβυδάκης), Μπεχαράνο, Νιασέ (76΄Παλαβαντισβίλι) Βιγιάλμπα (64΄Μπιανκόνι), Ρόμανιτς, Βασιλόγιαννης (76΄Κωστίκα), Καραμάνος (46΄Χατζηστραβός).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Ουές, Σακόρ (63΄Σακόρ), Σελίμοβιτς, Νέιρα, Ναμπί (99΄Βούρος), Διαμαντής (61΄Σολίς), Γιαννούλης, Γκαργκατζαλίδης (77΄Γρίβας), Στάικος (60΄Σαρδινέρο), Κοροβέσης.