Ο Πανιώνιος έχασε στο 90΄ την ευκαιρία να κερδίσει στην Τρίπολη 0-0 με τον Αστέρα

Έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να φύγει με τους τρεις βαθμούς από την Τρίπολη ο Πανιώνιος. Στο 90΄  οι Νεοσμυρνιώτες άγγιξαν το γκολ, αλλά ο Γρίβας δεν αξιοποίησε την ευκαιρία που του δόθηκε με αποτέλεσμα το αποτέλεσμα στο ματς με τον Αστέρα να μείνει στο 0-0 μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Τους 15 βαθμούς έφθασε ο Πανιώνιος, στο -3 από την Ξάνθη που έχει παιχνίδι λιγότερο και στο -5 πλέον από τον Παναιτωλικό! Οι πιθανότητες για την συνέχεια και στο δύσκολο έργο που έχουν για την παραμονή, περιορίζονται. Την επόμενη αγωνιστική, οι «κυανέρυθροι» φιλοξενούνται από την Λαμία, με τον Αστέρα να υποδέχεται στην Τρίπολη τον Ατρόμητο για την μάχη της 7ης θέσης.

Εξαιρετικός ήταν από το 46’ μέχρι το 70’ ο Αστέρας Τρίπολης που έπαιξε στρωτό ποδόσφαιρο, αλλά δεν κατάφερε να φθάσει στο γκολ.

Το πρώτο ημίχρονο που τα είχε όλα εκτός από γκολ. Είχε ρυθμό, είχε καλές στιγμές και για τις δύο ομάδες, είχε μεγάλες επεμβάσεις από Παπαδόπουλο και Κότνικ και από ένα δοκάρι.

Οι φάσεις άρχισαν από το πρώτο λεπτό, όταν ο Λυμπεράκης μετά το γύρισμα του Τσιλούλη δεν μπόρεσε να σκοράρει από καλή θέση. Ο Πανιώνιος ήταν και η ομάδα με την πρώτη μεγάλη στιγμή, καθώς στο 8′ ο Λυμπεράκης με έναν μακρινό «κεραυνό» από τα 25 μέτρα, έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου. Εννιά λεπτά πιο μετά, σειρά να φτάσει μια ανάσα από το γκολ ήταν ο Αστέρας, αλλά η κεφαλιά του Λουίς Φερνάντεθ σταμάτησε στο δοκάρι του Κότνικ.

Μετά τα δοκάρια σειρά πήραν οι τερματοφύλακες που μέχρι το 45′ έκαναν την μία μεγάλη επέμβαση μετά την άλλη. Ο Κότνικ κράτησε το μηδέν στο 41′ και 45′ νικώντας τους Μουνάφο και Λουίς Φερνάντεθ αντίστοιχα και ο Παπαδόπουλο0ς 43′ όταν βγήκε νικητής στην μονομαχία του με τον Τσιλούλη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν τόσο γρήγορος, κάτι που είχε να κάνει σε μεγάλο βαθμό με την απόδοση του Πανιωνίου. Οι «κυανέρυθροι» έδωσαν χώρο στους γηπεδούχους που ήταν συνεχώς μπροστά, χωρίς όμως να χάνουν και κάποια σπουδαία ευκαιρία. Σίγουρα όχι τόσο σπουδαία όσο αυτή του 90′ όταν ο Γρίβας των φιλοξενουμένων δεν μπόρεσε ανενόχλητος να βρει την μπάλα και να την στείλει στα αντίπαλα δίχτυα, με το 0-0 να παραμένει.

Απέφυγε τα μεγάλα λάθη ο διαιτητής Γιώργος Κομίνης (Θεσπρωτίας).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ματρικάρντι, Πασαλίδης, Τασουλής, Μουνάφο (86′ Μπόρχα Φ.), Βαλιέντε, Μαρκ Φερνάντεθ (61′ Ριέρα), Ντέλετιτς (60′ Τζίμας), Λουίς Φερνάντεθ (81΄ Κρεσπι), Μπαράλες (48′ Δουβίκας).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λεωνίδας Βόκολος): Κότνικ, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Παπανικολάου, Ρέντζας, Οικονομίδης (57′ Μιλόγεβιτς), Κόρμπος, Τσιλούλης (79′ Μαξίμοβιτς), Λυμπεράκης (79′ Γρίβας), Εμμανουηλίδης (35′ Δούμτσιος).