Ο Πανσερραϊκός έσωσε την παρτίδα στο 85΄ με την Κηφισιά 1-1

Ο Μπετανκόρ ισοφάρισε το γκολ του Μπιφουμά

Ο Πανσερραϊκός έσωσε στο… 85΄ την παρτίδα στο κρίσιμο ματς με την Κηφισιά, καθώς ισοφάρισε σε 1-1 με κεφαλιά του Μπεντανκόρ το γκολ που πέτυχε στο 43′ ο Μπιφουμά.

Ήταν η δεύτερη ισοπαλία μεταξύ των δυο ομάδων φέτος που μετά το μυθικό 4-4 του πρώτου γύρου στην Καισαριανή, μοιράστηκαν ξανά τους βαθμούς και την… αγωνία για την παραμονή.

Από μια αναγκαστική αλλαγή για κάθε ομάδα στο πρώτο δεκάλεπτο του ματς και τρεις συνολικά για την Κηφισιά, που σε τρεις τουλάχιστον περιπτώσεις θα μπορούσε να καθαρίσει το ματς και να περάσει στη βαθμολογία τον Πανσερραϊκό.

Η Κηφισιά πλησίασε πρώτη την αντίπαλη εστία με τον Γκόμπελιτς να εκτελεί από τα αριστερά με δύναμη ένα πλάγιο άουτ, τον Τετέι να μην παίρνει την κεφαλιά, την μπάλα να φτάνει στον Κλωναρίδη, αλλά ο έμπειρος μεσοεπιθετικός έστειλε με σουτ από το σημείο του πέναλτι την μπάλα άουτ.

Η ένταση ήταν κύριο χαρακτηριστικό των πρώτων λεπτών του ματς, γεγονός το οποίο ανάγκασε τους δυο προπονητές να κάνουν από μια αναγκαστική αλλαγή. Αρχικά ο Χατζηστραβός αντικαταστάθηκε από τον Τόμας, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα, ο Νίλσεν πέρασε στο παιχνίδι τον Μποτία αντί του Λαντρ.

Στο 13′ από κόρνερ που εκτέλεσε ο Πηλέας από τα αριστερά, ο Άλεξιτς έκανε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ. Στο 21′ η ομάδα του Νίλσεν, έφτασε στην περιοχή με αξιώσεις, αλλά η κάθετη του Τετέι στον Κλωναρίδη, κόπηκε από την έξοδο του Χοβάν, ενώ επτά λεπτά αργότερα, ο έμπειρος εξτρέμ, μετά την μπαλιά του Μπιφουμά, σούταρε στην κίνηση με τον Σλοβάκο τερματοφύλακα του Πανσερραϊκού να μπλοκάρει.

Στο 43′ ο Κρίστινσον βρήκε με βολέ τον Κλωναρίδη, αυτός έπαιξε με τη μια στον Μπιφουμά, ο οποίος αφού «άδειασε» δυο αμυντικούς του Πανσερραϊκού, πλάσαρε πάνω από τον Χοβάν ανοίγοντας το σκορ(0-1).

Στο β΄ μέρος ο προπονητής της Κηφισιάς προχώρησε σε δυο αλλαγές λόγω τραυματισμών. Αρχικά στην ανάπαυλα ο Σάντος αντικατέστησε τον Κλωναρίδη, ενώ δευτερόλεπτα μετά το σφύριγμα της έναρξης ο Μποτία, ένιωσε ενοχλήσεις και έγινε αλλαγή στην… αλλαγή, με τον Βαφέα να περνά στη θέση του Ισπανού σέντερ μπακ.

Οι αναγκαστικές αλλαγές για την ομάδα των βορείων προαστίων, δεν άλλαξαν την εικόνα της στο γήπεδο, αφού ήταν αυτή που έχασε ξανά την πρώτη στιγμή στο δεύτερο μέρος. Ήταν το 55ο λεπτό όταν από φάουλ που εκτελέστηκε από τα δεξιά η μπάλα έφτασε μετά από κόντρες στον Πέιο, αυτός σούταρε με το δεξί, αλλά την έστειλε ψηλά.

Οι φιλοξενούμενοι εξακολούθησαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και στο 58′ έφτασαν ξανά κοντά στο 0-2, όταν ο Κρισιούμα έκανε την κεφαλιά, λίγο άουτ.

Η Κηφισιά στο 66′ ο Κρισιούμα έκανε το σουτ αλλά ο Χόβαν απέκρουσε με τα πόδια, ενώ στο 73′ ο Μπιφουμά, έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Πανσερραϊκού, σούταρε αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Ο Πάμπλο Γκαρσία, δεν άλλαξε φιλοσοφία στην τακτική του και προχώρησε σε αλλαγή προσώπων περνώντας στο ματς, Γούλερι και Μπεντανκόρ για να τραβήξουν το… κουπί στην επίθεση. Ο Ουρουγουανός δικαιώθηκε αφού στο 85′ η ομάδα του έφερε το ματς στα ίσια! Όμορφη κυκλοφορία της μπάλας, με τον Ουάρντα να ακροβολίζεται αριστερά και να κάνει τη σέντρα στην περιοχή, εκεί όπου ο Μπεντανκόρ με κεφαλιά νίκησε τον Κρίστινσον (1-1).

Τα λεπτά κυλούσαν με την Κηφισιά σε παθητικό ρόλο, περιμένοντας να «χτυπήσει» στην κόντρα για να βρει το γκολ της νίκης. Αυτό πήγε να συμβεί στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Κρισιούμα άλλαξε την μπάλα με τον Κωνσταντακόπουλο, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε δυνατά, αλλά ο Χόβαν έδιωξε σε κόρνερ διατηρώντας το 1-1.

Ο Τζήλος είχε αρκετή δουλειά στις Σέρρες, και χαρίστηκε στα σκληρά μαρκαρίσματα.

Πανσερραϊκός (Γκαρσία): Χόβαν, Δεληγιαννίδης, Θυμιάνης, Μπέργκστρομ, Πηλέας, Στάικος (Οικονόμου 61′), Μορέιρα, Χατζηστραβός (Τομάς 8′, Σοφιανός 75′), Ουάρντα, Μούργος (Μπετανκόρ 61′), Άλεξιτς (Γούλερι 75′).

Κηφισιά (Νίλσεν): Κρίστινσον, Μασούρας, Τσάπαν, Λαντρ (Μποτία 9′, Βαφέας 47′), Γκόμπελιτς, Παπασάββας, Πέιος, Κλωναρίδης (Ματέους Σάντος 46′), Ίλιεφ (Κωνσταντακόπουλος 78′), Μπιφουμά (Αντερέγκεν 78′), Τετέι.