Τρένο ο Ατρόμητος πέρασε 1-2 και από τον Βόλο

Φωνάζουν οι Θεσσαλοί για τη διαιτησία του Κουμπαράκη

Mε πρωταγωνιστή τον Πολωνό Αντζιέλσκι που πέτυχε δύο γκολ, o Ατρόμητος διεύρυνε το εκπληκτικό σερί του για 9η αγωνιστική μένοντας αήττητος και στον Βόλο (1-2). Η ομάδα του Περιστερίου πλέον βρίσκεται μια ανάσα από την εξάδα των playoffs.

Οι γηπεδούχοι που μείωσαν στο 97΄έχουν τεράστια παράπονα από τη διαιτησία του Κουμπαράκη.

Ο Βόλος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης, όμως στη συνέχεια ο Ατρόμητος, ο οποίος παρατάχθηκε δίχως τους Καμαρά, Κεσχρίντα και Ρομπάιγ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του, απειλώντας κυρίως από στημένες φάσεις.

Ο Βόλος στην πρώτη καλή στιγμή του προς την εστία του Τσιντώτα βρήκε δίχτυα με εξαιρετικό πλασέ του Μωραίτη (6΄) έπειτα από κάθετη μπαλιά του Ντέλετιτς, ωστόσο με τη συνδρομή του VAR το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στην αμέσως επόμενη φάση (9΄) ο Μύγας αποχώρησε με τραυματισμό δημιουργώντας έναν ακόμη πονοκέφαλο στον Άνχελ Λόπεθ, καθώς δεν είχε στη διάθεση του, τους Άλχο και Τσοκάνη.

Ο Ατρόμητος έκανε αισθητή την παρουσία του στο 22΄, όταν ο Ασεβέδο έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να βρίσκει στον Γκαρσία και να προσκρούει στο δεξί δοκάρι της εστίας του Κόστιτς.

Ήταν το προειδοποιητικό χτύπημα για το γκολ που θα ακολουθούσε τρία λεπτά αργότερα όταν μετά από εκτέλεση τέταρτου συνεχόμενου κόρνερ από πλευράς Ατρόμητου, ο Αντζιέλσκι με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κόστιτς(0-1).

Η πρώτη τελική για τον Βόλο προήλθε επίσης από στημένη φάση στο 37΄, με τον Γκαρσία να πιάνει κοντινή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και τον Τσιντώτα να μπλοκάρει. Το ματς άνοιξε στη συνέχεια με τον Ατρόμητο να χάνει τεράστια ευκαιρία ξανά με τον Αντζιελέσκι να πετύχει δεύτερο γκολ, όμως ο τελευταίος σε τετ α τετ από το ύψος του πέναλτι σημάδεψε το κεφάλι του Κόστιτς!

Στο ξεκίνημα της φάσης τραυματίστηκε στο πρόσωπο ο Φριτζόνσον σε σύγκρουση του με τον Καλογερόπουλο, με τον Έρλινγκμαρκ να αντικαθιστά τον Ισλανδό. Στα έξι λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξε κάτι με τον Ατρόμητο να διατηρεί το προβάδισμα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με νέα αναγκαστική αλλαγή για τον Τάχατο (56΄), ο οποίος είχε μπει στο παιχνίδι μόλις 10 λεπτά νωρίτερα. Ο Ατρόμητος ήταν η ομάδα που συνέχισε να απειλεί αρχικά με μακρινό σουτ του Κούντε, το οποίο εξουδετέρωσε ο Κόστιτς.

Τρία λεπτά αργότερα η ομάδα του Ίλιτς κέρδισε πέναλτι έπειτα από ανατροπή του Βαλέντσια από τον Κόμπα με τον Κουμπαράκη να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Αντζιέλσκι ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Κόστιτς κάνοντας το 0-2 φτάνοντας τα πέντε γκολ στο πρωτάθλημα.

Ο Ατρόμητος έφερε στα μέτρα του το παιχνίδι με τον Βόλο όμως να «αφυπνίζεται» μετά το 70΄. Στο 72΄ο Γκαρσία επιχείρησε σουτ, το οποίο όμως δεν ανησύχησε τον Τσιντώτα, όπως και η κεφαλιά του ίδιου παίκτη τρία λεπτά αργότερα από στημένη φάση.

Στο 80΄ ο Βόλος έφτασε κοντά στο γκολ, όμως του σουτ του Ντέλετιτς βρήκε στην εξωτερική πλευρά του τέρματος. Στο 82΄ η ομάδα του Λόπεθ ζήτησε πέναλτι, όμως ο Κουμπαράκης με τη βοήθεια του VAR έκρινε πως δεν υπάρχει παράβαση. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν με τον Μωραϊτη στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μωραϊτη.

Ο διαιτητής Στέφανος Κουμπαράκης (Κυκλάδων) άφησε με πολλά παράπονα τους Θεσσαλούς.

Βόλος (Άνχελ Λόπεθ / 4-4-2): Κόστιτς, Ασλανίδης, Σιέλης, Καλογερόπουλος (46΄ Τάχατος, 56΄Μπερτόγλιο), Μύγας (10′ Λούνα), Τρουγιέ, Γκλάβσιτς, Κόμπα (60΄ Κίτσος), Ντέλετιτς, Γκαρσία, Μωραϊτης.

Ατρόμητος (Σάσα Ίλιτς/4-3-2-1): Τσιντώτας, Τσακμάκης, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ, Κούντε, Εντερ Γκονζάλεθ (82΄ Κουέν), Φριντζόνσον (41΄ Έρλινγκμαρκ), Γιουμπιτάνα (82΄ Ντιρκς), Βαλέντσια, Αντζιέλσκι (65΄ Βέργος).