Ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε τη νίκη με 2-1 στη Λιβαδειά

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πέρασε νικηφόρα από την Λιβαδειά, όπου νίκησε 2-1 τον Λεβαδειακό στη 2η αγωνιστική της Super League 2. Η  ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη έφθασε στην πρώτη της νίκη και ήταν αυτή, η οποία μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο ΠΑΣ στο 9΄ ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ, χάρη σε αυτογκόλ του Παντελιάδη.

Από το σημείο εκείνο και μετά ο Λεβαδειακός που παραμένει χωρίς βαθμό στο πρωτάθλημα, ανέβασε την απόδοση του και προσπάθησε να αντιδράσει στο τέρμα που δέχτηκε χωρίς ωστόσο να έχει δημιουργήσει την μεγάλη φάση, μπροστά στην εστία του Γιαννίκογλου, εν αντιθέσει με τους Ηπειρώτες οι οποίοι προσπαθούσαν με αντεπιθέσεις να απειλήσουν. Στο 40΄ η ομάδα του Δημήτρη Σπανού είχε την πρώτη της καλή φάση στο ματς, με την κεφαλιά του Άνγκουα να αποκρούεται εύκολα από τον Γιαννίκογλου.

Ότι δεν κατάφεραν σε εκείνο το χρονικό σημείο οι Βοιωτοί, το πέτυχαν στο 44΄ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάντζιου, πέναλτι το οποίο κέρδισε ο ίδιος από τον Παντελάκη. Από το σημείο εκείνο και μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, δεν άλλαξε κάτι με το 1-1 να είναι το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη όπως και στο πρώτο μέρος ο ΠΑΣ μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 47΄ κατάφερε να ξαναπάρει προβάδισμα στο σκορ, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παμλίδη. Σύμφωνα με τον διαιτητή Αγγελάκη (Μακεδονίας), ο Λιάγκας ανέτρεψε το Νικολιά. Από το replay πάντως, δεν φαίνεται ότι υπάρχει αντικανονικό μαρκάρισμα.

Λεβαδειακός (Δημήτρης Σπανός): Μπάγιτς, Αργυρόπουλος (72′ Ενομό), Παντελιάδης (68′ Ορφανίδης), Ανγκουά, Λιάγκας, Κοζορώνης, Καραχάλιος (83′ Κονάν), Τσάπρας, Σανάμπρια, Ιωαννίδης, Μάντζιος.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Γιαννίκογλου, Αποστολόπουλος, Παντελάκης, Σκόνδρας, Μπουκουβάλας, Σιόντης, Κάστρο (73′ Πίτου Γκαρσία, Νικολιάς, Νάουμετς (62′ Ξύδας), Παμλίδης (86′ Ζιούλης), Λεό.