Ο Πασχαλάκης κράτησε όρθιο τον ΠΑΟΚ που νίκησε 0-1 τον Άρη στο Χαριλάου

Ο Πασχαλάκης κράτησε όρθιο τον ΠΑΟΚ που πέτυχε σπουδαία νίκη επί του Άρη 0-1 στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και πιάνοντάς τον στους 57 βαθμούς, αρπάζει το Ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η ομάδα του Γκαρσία, περιόρισε τους γηπεδούχους, που είχαν φλύαρη υπεροχή, αλλά δεν έφτασαν στο γκολ, ώστε τουλάχιστον να πάρουν την ισοπαλία που θα τους προσέφερε το πάνω χέρι για τη δεύτερη θέση.

Το γκολ της νίκης του ΠΑΟΚ πέτυχε ο Σβαμπ στο 6ο λεπτό μετά από φοβερή ασίστ του Σφιντέρσκι, ενώ στις καθυστερήσεις ο Πασχαλάκης είπε όχι στον Μπερτόλιο. Ο Ουάρντα πέρασε αλλαγή, αλλά σε ένα δίλεπτο είδε δύο κίτρινες και αποβλήθηκε.

Ο ΠΑΟΚ ευτύχησε στην πρώτη τελική να φθάσει στο γκολ, σε μια φάση που η άμυνα του Άρη τα έκανε όλα λάθος. Η ομάδα του Γκαρσία στο 6ο λεπτό βγήκε γρήγορα στο transition, με τον Σφιντέρσκι να κάνει κάθετη στην περιοχή τροφοδοτώντας τον Σβαμπ, που εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία του Κουέστα με τον Σάκιτς για να γράψει με κοντινό πλασέ το 0-1.

Το γκολ ξύπνησε τον Άρη, που είχε τρεις καλές στιγμές σε οκτώ λεπτά με την κεφαλιά του Μπερτόλιο στο 12ο λεπτό και το γυριστό του Σάσα στο 17’, καθώς και το… απευθείας κόρνερ του Γκάνεα στο 20’ που δοκίμασε τον Πασχαλάκη, δείχνοντας έτσι ότι είχε λύσεις να τρυπήσει την άμυνα του ΠΑΟΚ. Εκεί που δυσκολεύονταν πάντως οι γηπεδούχοι ήταν η τελική πάσα στο τελευταίο μισό του γηπέδου, με τις φάσεις που έβγαλαν να ξεκινούν κατά βάση από κερδισμένες στατικές μπάλες.

Παρά την καλύτερη εικόνα του Άρη που είχε την κατοχή και προσέγγισε το ματς ορθολογικά, ο ΠΑΟΚ έφτασε μία ανάσα από το 0-2, όταν ο Καντουρί έφυγε στην κόντρα, έσκαψε την μπάλα εκτός περιοχής με την πορεία της να είναι προς τα δίχτυα , αλλά ο Κουέστα με δυσκολία άπλωσε το χέρι και έδιωξε σε κόρνερ.

Μετά το 55΄ ο Άκης Μάντζιος προσπάθησε να φρεσκάρει την ομάδα του, περνώντας στο ματς τους Γκάμα και Ματίγια, με τον Γκαρσία να πηγαίνει στη δεξιά πτέρυγα, ενώ ο Κρέσπο αποχώρησε τραυματίας για τον ΠΑΟΚ με τον Μιχαηλίδη να περνάει στη θέση του και να παίρνει θέση στην τριάδα της άμυνας.

Ο Άρης συνέχισε την πίεση του, αλλά ο «δικέφαλος» εξαιρετικά στημένος δεν κινδύνεψε, ενώ και πάλι η ομάδα του Γκαρσία χτύπησε στην κόντρα για να καθαρίσει το ματς, αλλά ο Κουέστα στο 67’ με εντυπωσιακή επέμβαση έβαλε στοπ αρχικά στον Σφιντέρσκι και στη συνέχεια στον Ζίβκοβιτς που ήταν φάτσα με την εστία, αλλά νικήθηκε από τον Ισπανό πορτιέρο.

Από τη στιγμή που ο χρόνος περνούσε και Άρης δεν μπορούσε να βγάλει μεγάλη φάση για την ισοφάριση, ο Μάντζιος άλλαξε πρόσωπα επιθετικά και έριξε στο ματς Μήτρογλου και Σίλβα. Ο ΠΑΟΚ οπισθοχώρησε για να κρατήσει το υπέρ του σκορ, συνεχίζοντας να έχει όπλο την καλή αμυντική λειτουργία.

Σε ένα δίλεπτο ωστόσο έχασε πλήρως τη συγκέντρωση που είχε σε όλο το ματς, με τον Ουάρντα να τα κάνει… ρόιδο, αφού στην ίδια φάση είδε δύο κίτρινες και αποβλήθηκε, αρχικά για μαρκάρισμα στον Σούντγκρεν και στην επόμενη φάση γιατί χτύπησε τον Ροζ, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο στα τελευταία λεπτά.

Στο φινάλε το ματς έγινε ροντέο, με τον Άρη να χάνει τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν στις καθυστερήσεις ο Σάσα βρήκε τον Μπερτόλιο φάτσα με τον Πασχαλάκη, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ κράτησε όρθια την ομάδα του, χαρίζοντάς της τους τρεις βαθμούς.

Καλή η διαιτησία από τον Γάλλο Γουίλι Ντελαζό.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα – Σάκιτς (70’ Σούντγκρεν), Ρόουζ, Δεληζήσης, Γκάνεα – Σάσα, Τζέγκο (Ματίγια)- Γκαρσία (78’ Σίλβα), Μπερτόγλιο, Μαντσίνι (59’ Γκάμα) – Μάνος (78’ Μήτρογλου)

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης – Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Κρέσπο (58’ Μιχαηλίδης) – Ροντρίγκο, Αουγκούστο, Σβαμπ, Μπάμπα – Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί (72΄Ουάρντα)- Σφιντέρσκι (72’ Τσιγγάρας).