Ο Προμηθέας πέρασε από τη Λάρισα 94-76 και η τρίτη θέση θα παιχτεί στην Πάτρα

Ο Προμηθέας, με μαγικό δεύτερο ημίχρονο στη Λάρισα, επικράτησε 94-76 μέσα στην έδρα της ομάδας της Θεσσαλίας, ισοφάρισε τη σειρά σε 2-2 και πλέον η τρίτη θέση της Basket League θα κριθεί οριστικά σε πέμπτο ματς στην Πάτρα.

Κορυφαίος των νικητών, που στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησαν με επιμέρους 60-31, ήταν ο Νίκος Γκίκας με 20 πόντους και 13 ασίστ και τον ακολούθησε οι Γκραντ (9π. και 6ρ.), Φόστερ (15π., 5ασ.), Δ. Αγραβάνης (12π.), Σίμπσον (11π., 7ρ.) και Άντριτς (10π.).

Από την άλλη πλευρά, εντυπωσιακός ήταν ο Μούντι που σταμάτησε στους 26π. (7/12τρ.) και τον ακολούθησαν οι Κρουμπάλι και Χάντσον με 13π.

Η Λάρισα ξεκίνησε με ορμή και περισσότερη ενέργεια στο παιχνίδι, φτάνοντας γρήγορα στο 17-7, με τον Μούντι να έχει 12 πόντους με 4/5 τρίποντα. Στα ίδια επίπεδα κυμάνθηκε η διαφορά μέχρι το ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται έως και 13 πόντους (44-31) λίγο πριν το 20’.

Η αντίδραση του Προμηθέα ήρθε στα μέσα της τρίτης περιόδου όταν με σερί 0-11 και τρία σερί τρίποντα διαμορφώθηκε το 49-52 και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 58-60. Με σερί πόντους του Γκίκα το σκορ έγινε 60-68 και με δύο νέα δικά του τρίποντα η διαφορά πήγε στο +14 (69-83) στο 36’. Η Λάρισα δεν μπόρεσε να αντιδράσει, ο Προμηθέας συνέχισε να κυριαρχεί και αυξάνοντας την απόσταση στο 72-93 «τελείωσε» το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 25-16, 45-34, 58-60, 76-94