Ο Βόλος έκανε την ανατροπή 2-1 τη Δόξα Δράμας και ξέφυγε 14 πόντους

Ο ΝΠΣ Βόλος έκανε την ανατροπή, κέρδισε 2-1 τη Δόξα Δράμας και σε συνδυασμό με την ισοπαλία 1-1 στο ντέρμπι Ηρακλή-Κέρκυρας ξέφυγε 14 βαθμούς στον βαθμολογικό πίνακα της Football League.

O Απόλλωνας Λάρισας νίκησε 3-2 τον Αιγινιακό παρά το 0-2 του ημιχρόνου κι έπιασε την Κέρκυρα στην δεύτερη θέση.

Στο Βόλο, οι «μαυραετοί» άνοιξαν το σκορ στο 24’ με κεφαλιά του Δούμτσιου και η απάντηση ήρθε 11 λεπτά μετά με τον Ηλιόπουλο. Οι δύο ομάδες έχασαν ευκαιρίες στη συνέχεια αλλά ο Πίσπας με κεφαλιά στο 72’ έστειλε την μπάλα δοκάρι και μετά στα δίχτυα. Με αυτό το αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι έχασαν κι άλλο έδαφος στην προσπάθεια για μια καλή θέση.

Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι στο Καυταντζόγλειο, σε ένα αποτέλεσμα (1-1) που δεν έκατσε καλά ούτε στον Ηρακλή, αλλά και στην Κέρκυρα. Ο Περόνε άνοιξε το σκορ στο 21’ με πέναλτι που είχε κερδίσει ο Ζιαμπάρης από τον Σανδραβέλη. Ο Αργεντινός πέτυχε το 100ό του τέρμα στην Ελλάδα και λίγο μετά αποχώρησε τραυματίας. Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Κρητικός ισοφάρισε με εντυπωσιακό γκολ, το οποίο ήταν το πρώτο της επαγγελματικής του καριέρας. Μέχρι το φινάλε έγιναν ελάχιστες καλές φάσεις από τις δύο ομάδες.

Σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση ο Απόλλων Λάρισας. Οι Θεσσαλοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 στην αναμέτρηση με τον Αιγινιακό στο ημίχρονο, αλλά μετά την ανάπαυλα παρουσίασαν άλλο πρόσωπο οι δύο ομάδες και η αναμέτρηση έγινε 3-2 μέχρι το 61’. Αυτό το σκορ έμεινε μέχρι τέλους. Ο Σοφιάνης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ και λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους ο Μαντζάρης. Ο Χατζής μείωσε στο 47’ με πέναλτι και στο 51’ ο Καμπερής ισοφάρισε για να ολοκληρώσει την ανατροπή ο Χατζής στο 61ο λεπτό.

Η Παναχαϊκή επέστρεψε στις επιτυχίες, επικρατώντας 3-2 στην έδρα της Σπάρτης και πλέον έχει τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία στα τελευταία ματς.

Ξεμπλόκαρε στο τέλος ο Πλατανιάς. Η ομάδα της Κρήτης επικράτησε 2-0 της ΑΕ Καραϊσκάκης, με τον Λουκίνα να ανοίγει το σκορ στο 63’ και τον Καραγκούνη να ζευγαρώνει τα τέρματα της ομάδας του.