Ομάδα μοντέλο ο ΟΦΗ 4-1 τον Πανιώνιο

Βγάζει μάτια ο ΟΦΗ, καθώς εξελίσσεται σε ομάδα μοντέλο κι εντός αγωνιστικού χώρου, συντρίβοντας 4-1 τον Πανιώνιο, στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής της Super League 1,

Η ομάδα του Ηρακλείου έφτασε έτσι τα 14 τέρματα στο πρωτάθλημα, έχοντας την κορυφαία επίθεση, ενώ παράλληλα έκανε το 3Χ3 στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης».

Ο Σεμέντο ήταν εκείνος που… άνοιξε αλλά και έκλεισε τον χορό των τερμάτων του ΟΦΗ, σκοράροντας στο 31’ και στο 81’, ενώ μεσολάβησαν τα τέρματα των Νέιρα στο 55ο και Τσιλιανίδη στο 71ο λεπτό.

Οι Νεοσμυρνιώτες από την πλευρά τους προηγήθηκαν μόλις στο 9’, με το τρίτο φετινό γκολ του Αραμπούλι ενώ πέτυχαν ένα ακόμα τέρμα που ακυρώθηκε ωστόσο με τη χρήση VAR, στο 40ο λεπτό για φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΟΦΗ είχε την υπεροχή και τη μπάλα στα πόδια των παικτών του, ενώ με εκφραστή τον Ναμπί έψαξε το γκολ σε πολλές περιπτώσεις μέσα από στατικές φάσεις, με πρώτη φορά μόλις στο 3ο λεπτό.

Ωστόσο, δέχθηκε την… ψυχρολουσία, έξι λεπτά μετά. Ο Πανιώνιος βγήκε στην κόντρα, ο Αραμπούλι βρήκε με «τακουνάκι» τον Μαξίμοβιτς, εκείνος του πάσαρε ξανά με τη μία, ο Αραμπούλι έκανε πάνω από 15 μέτρα με τη μπάλα στα πόδια, μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον Σωτηρίου, για το 0-1!

Οι Κρητικοί αντέδρασαν και δικαιώθηκαν για την επιμονή τους φθάνοντας στην ισοφάριση λίγο μετά το ημίωρο, με τον Τσιλιανίδη να εκτελεί φάουλ από τα αριστερά, τον Φιγκεϊρέδο να μην μπορεί να σουτάρει από κοντά, αλλά τον Σεμέντο να κάνει την προβολή σε δεύτερο χρόνο και να φέρνει το ματς στα ίσα!

Μετά το 1-1, ο μεν ΟΦΗ πήρε ψυχολογία και προσπάθησε να πετύχει και δεύτερο γκολ, ο δε Νίκι Παπαβασιλείου επέλεξε να αλλάξει πλευρές στους Τσιλούλης και Παπανικολάου, με τον δεύτερο μάλιστα να τον δικαιώνει…

Σε παρόμοια φάση με το 0-1, ο Αραμπούλι έφυγε στην ταχύτατα κόντρα, «έσπασε» τη μπάλα στον Μιλογεβιτς, εκείνος βρήκε τον Παπανικολάου που με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σωτηρίου, στο 40ο λεπτό.

Ωστόσο, ο διαιτητής Σέζος εξέτασε τη φάση στο μόνιτορ και ακύρωσε το γκολ με τη βοήθεια του VAR, για φάουλ του Παπαγεωργίου πάνω στον Σεμέντο στο ξεκίνημα της, οδηγώντας τον σκόρερ και τον Κόρμπο σε έντονες διαμαρτυρίες!

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν με το… μαχαίρι στα δόντια και εμφανή διάθεση να «καθαρίσουν» το παιχνίδι.

Αφού πρώτα προειδοποίησαν με τον Σεμέντο σε 53’, δύο λεπτά μετά πήραν το προβάδισμα, όταν από το ωραίο συνδυαστικό ποδόσφαιρο των συμπαικτών του ο Νέιρα σούταρε από το σημείο του πέναλτι και έστειλε τη μπάλα στην δεξιά γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Κότνικ!

Ο ΟΦΗ άρχισε να κλείνει σταδιακά τον αντίπαλό του στα καρέ του, απείλησε ξανά με τους Σεμέντο και Ναμπί για να έρθει και το τρίτο τέρμα που… φαινόταν ότι θα ακολουθούσε. Με τον πρώτο να τροφοδοτεί τον Τσιλιανίδη στην αντεπίθεση και εκείνον να νικάει τον Κότνικ, φτάνοντας τα τέσσερα γκολ στο πρωτάθλημα, για το 3-1 στο 71’.

Μετά από δέκα λεπτά, ο ΟΦΗ έφθασε σε μια ακόμη επιτυχία με τον Σεμέντο να κάνει ωραία ενέργεια και με σουτ στην απέναντι γωνία του Κότνικ να δίνει διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της ομάδας του…

Διαιτητής: Αθανάσιος Σέζος (Κιλκίς).

ΟΦΗ (4-2-3-1): Σωτηρίου, Μαρινάκης, Νάστος, Γιαννούλης, Κοροβέσης (77’ Κουτρουμπής), Νέιρα (85’ Στάικος), Σακόρ, Τσιλιανίδης, Ναμπί (82’ Μάνος), Σεμέντο, Φιγκεϊρέδο.

Πανιώνιος (4-2-3-1): Κότνικ, Παπαγεωργίου (79’ Δούμτσιος), Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Μαξίμοβιτς, Κόρμπος (86’ Μασούρας), Παπανικολάου, Μιλόγεβιτς, Τσιλούλης (59’ Καμαρά), Αραμπούλι.