Παναιτωλικός για… μπαράζ 1-0 τον Πανιώνιο

Σπουδαία νίκη 1-0 πέτυχε στο ντέρμπι ουραγών ο Παναιτωλικός επί του Πανιωνίου για την 25η αγωνιστική της Super League 1.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρόσα, που νίκησε τον πολύ καλό Κότνικ με τρομερό σουτ στο 48’, οι Αγρινιώτες ξέφυγαν στο +7 από τον Πανιώνιο και πήραν ισχυρό προβάδισμα για την κατάληψη της προτελευταίας θέσεις, που οδηγεί σε μπαράζ παραμονής.

Οι «κυανέρυθροι» από την άλλη, στάθηκαν όρθιοι για 45 λεπτά, όμως λύγισαν από την καθολική υπεροχή των γηπεδούχων, και πλέον o δρόμος της παραμονής στην μεγάλη κατηγορία έχει τεράστια εμπόδια.

Στους 17 βαθμούς πλέον ο Παναιτωλικός μετά την 3η νίκη του στο πρωτάθλημα, στους 10 παρέμεινε η ομάδα της Νέας Σμύρνης η οποία είναι ουσιαστικά καταδικασμένη.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός είχε την καλύτερη εικόνα στον αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα του Χάβου είχε την κατοχή της μπάλας και κατά διαστήματα πίεσε έντονα, απέναντι σε ένα Πανιώνιο που έδωσε προτεραιότητα στην άμυνα.

Με τον Μουνιέ να είναι ορεξάτος και ιδιαίτερα κινητικός οι γηπεδούχοι είχε μερικές καλές στιγμές. Όπως το σουτ του Ντάλσιο στο 26’, αλλά και την εξαιρετική ατομική ενέργεια του πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού στο 42’ (σούταρε μετά από έξοχη ντρίμπλα), με τους Κότνικ και Σαραμαντά να απομακρύνουν με δυσκολία τον κίνδυνο.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα ήταν παρόμοια, με την κατοχή για τον Παναιτωλικό να «κυμαίνεται στο 70%. Μόνο που αυτή τη φορά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ.

Αφού προειδοποίησε στο 48’ (κεφαλιά Ντάουντα, μεγάλη επέμβαση Κότνικ) οι γηπεδούχοι βρήκαν δίχτυα, πέντε λεπτά αργότερα. Στο 53’, ο Ρόσα με εξαιρετικό, άπιαστο σουτ, νίκησε αυτή τη φορά τον πολύ καλό τερματοφύλακα των «κυανέρυθρων» για το 1-0.

Μετά το γκολ οι Aγρινιώτες συνέχισαν να βγαίνουν μπροστά για δεύτερο τέρμα, την ώρα που ο Πανιώνιος προσπαθούσε, αλλά δεν… μπορούσε να αντιδράσει.

Η ομάδα του Δημήτρη Κοροπούλη δεν μπορούσε να κρατήσει τη μπάλα, την ώρα που οι γηπεδούχοι ήλεγχαν το ματς. Στο 75’ ο Ρόσα έπεσε στην περιοχή από μαρκάρισμα του Σταυρόπουλου. Αρχικά καταλογίστηκε πέναλτι, όμως μετά τον έλεγχο του VAR από τον ίδιο τον διαιτητή Φωτιάδη η εσχάτη των ποινών αναιρέθηκε.

Στο τελευταίο 15λεπτο δεν παίχθηκε πολύ ποδόσφαιρο, καθώς υπήρχε αρκετός εκνευρισμός, ειδικά από τους ποδοσφαιριστές του Πανιωνίου που δέχθηκαν και αρκετές κάρτες. Μάλιστα στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κόρμπος αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα.

Στο 81′ ο Πανιώνιος είχε την μεγαλύτερη στιγμή του στο ματς (ουσιαστική τη μοναδική κλασική του ευκαιρία), καθώς ένα φάουλ του Αραμπούλι, πέρασε λίγο άουτ από την εστία του Κνετ.

Κόκκινες: 98′ Κόρμπος

Διαιτητής: Φωτιάδης (Καστοριάς)

Παναιτωλικός (Μ. Χάβος): Κνετ, Λιάβας, Μαλής, Μαρσιάλ, Κέβιν, Ντίας, Νταλσιό, Ρόσα (89′ Ντουάρτε), Μουνιέ (90+6′ Μπαϊροβιτς), Αλβάρεζ (82’ Ταχάρ), Ντάουντα.

Πανιώνιος (Δ. Κοροπούλης): Κότνικ, Ρέντζας, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκεζ, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Οικονομίδης (63’ Παπανικολάου), Γρίβας (56’ Καμαρά), Εμμανουηλίδης, Τσιλούλης (83’ Ρέτσος), Αραμπούλι.