Τα χαμόγελα επέστρεψαν στο «στρατόπεδο» της Άρσεναλ. Οι «κανονιέρηδες» άφησαν πίσω τους την ήττα στο πρωτάθλημα από τη Νιουκάστλ (1-0) και κέρδισαν με το ευρύ 3-1 την Μπέρνλι στο Λονδίνο για την 12η αγωνιστική.

Με το τρίποντο αυτό οι λονδρέζοι έπιασαν στην κορυφή της βαθμολογίας την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι, η οποία όμως έχει ένα ματς λιγότερο – το αυριανό (12/11) στην αγγλική πρωτεύουσα με αντίπαλο την Τσέλσι.

Η Άρσεναλ άνοιξε το σκορ με τον Τροσάρ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και παρότι οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 54’ με τον Μπράουνχιλ, εν συνεχεία οι γηπεδούχοι σημείωσαν άλλα δύο τέρματα, με τους Σαλιμπά (58’) και Ζιντσένκο (74’) και πήραν το τρίποντο.

Μάλιστα, η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Βιέιρα στο 83’.

Στον δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι «κόκκινοι διάβολοι» κέρδισαν 1-0 τη Λούτον στο «Ολντ Τράφορντ» χάρη στο γκολ του Λίντελοφ (59’).

Τέλος, η Έβερτον έφυγε με το διπλό από το Λονδίνο επικρατώντας 3-2 της Κρίσταλ Πάλας, με τον Γκέιγ να πετυχαίνει στο 86’ το νικητήριο γκολ.