Προκρίθηκαν Καλλιθέα και Μικρασιατικός στο κύπελλο

Απέκλεισαν Καλαμάτα και Απόλλωνα Παραλιμνίου αντίστοιχα

Δύο παιχνίδια περιλάμβανε το σημερινό πρόγραμμα της 4ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, με τις Athens Kallithea και Μικρασιατικό Αστέρα να εξασφαλίζουν το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση.
Αντάξιο των… ονομάτων των δύο αντιπάλων ήταν το παιχνίδι ανάμεσα στην Καλαμάτα και την Athens Kallithea, στο γήπεδο της Παραλίας και κρίθηκε στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι, μετά την ισοπαλία 1-1 στην κανονική του διάρκεια, με νικήτρια την δεύτερη με 6-5!
Η «μαύρη θύελλα» έχασε πολλές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, κυρίως με τον Κυνηγόπουλο. Ωστόσο πήρε το προβάδισμα στο 41ο λεπτό, χάρη στην προβολή του Πασά. Για να έρθει η ισοφάριση, όμως, από πλευράς φιλοξενούμενων, με γκολ του -πρώην παίκτη της Καλαμάτας- Λουκίνα στο 80’.
Στην παράταση, οι δύο ομάδες έμειναν «άσφαιρες» και με… 10 παίκτες αμφότερες, καθώς στο 113ο λεπτό ο Ντεμέτριους χτύπησε εκτός φάσης τον Ραπόσο, με αποτέλεσμα να αποβληθεί. Ενώ ακολούθησε γενικευμένη σύρραξη και αποβολή με νέα κόκκινη κάρτα του Βαλεριάνου, που επίσης επιτέθηκε σε αντίπαλο!
Ενώ στην… ρώσικη ρουλέτα που ακολούθησε, Γιαννίκογλου και Πάντιος απέκρουσαν τις εκτελέσεις των Βασιλόγιαννη και Κατάλντι αντίστοιχα. Με τον Μόζερ να στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ στην 14η εκτέλεση και να χαρίζει έτσι την πρόκριση στην Athens Kallithea!
Στο άλλο αποψινό παιχνίδι, που προηγήθηκε χρονικά, ο Μικρασιατικός Αστέρας συνέχισε την εντυπωσιακή πορεία του στην διοργάνωση, επικρατώντας με 3-1 του Απόλλωνα Παραλιμνίου!
Οι γηπεδούχοι έφτασαν πρώτοι κοντά στο γκολ, μόλις στο 12ο λεπτό, ωστόσο το σουτ του Παληγεώργου σταμάτησε στο δοκάρι. Τελικά, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 41’, με πλασέ του Σταμούλη μετά από ασίστ του Γεραγωτέλλη.
Ο Μικρασιατικός μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Παληγεώργο να κερδίζει πέναλτι και τον Σαπαλίδη να ευστοχεί, πετυχαίνοντας το 2-0.
Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με… το ίδιο νόμισμα, καθώς ο Ελέζι μείωσε σε 2-1 από την άσπρη βούλα, μετά από ανατροπή του Καριοφύλλη, στο 84’. Ωστόσο, δύο λεπτά μετά, ο Σαπαλίδης με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-1.