Ρεκόρ καριέρας ο Γουόκαπ και ο Ολυμπιακός νίκησε 87-74 το Περιστέρι

Οι ερυθρόλευκοι παραμένουν στο κυνήγι του Παναθηναϊκού

Ο Ολυμπιακός νίκησε το Περιστέρι 87-74 με τον Γουόκαπ να πετυχαίνει 22 πόντους σε 34 λεπτά συμμετοχής και να παραμένει στο κυνήγι του Παναθηναϊκού.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας μπορεί να περίμενε μια πιο άνετη επικράτηση στο ΣΕΦ κόντρα στο Περιστέρι αλλά η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πίεσε μέχρι τα τελευταία λεπτά. Στο 7-1 ανέβηκαν οι Πειραιώτες (3-1 εντός και 4-0 εκτός έδρας) μετά από την 8η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, με τον Τόμας Γουόκαπ να κάνει πράγματα και θαύματα στο σκοράρισμα (ρεκόρ καριέρας με 22 πόντους στον Ολυμπιακό) και στη δημιουργία και με τους Κάναν, Πίτερς, Μιλουτίνοβ να τον υποστηρίζουν.

Στο 4-4 έπεσε το Περιστέρι bwin (3-1 εντός και 1-3 εκτός έδρας), με τον Βασίλη Σπανούλη να βλέπει μαχητικότητα, να βλέπει πείσμα από την ομάδα του, αλλά τη διαφορά δυναμικότητας να είναι μεγάλη.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 6-2 στο ξεκίνημα, αλλά οι φιλοξενούμενοι είδαν τον Τόμπσον να ξεκινάει πολύ καλά το ματς και μείωσαν σε 12-10 λίγο μετά το πεντάλεπτο. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, όμως, πάτησαν γκάζι και με τους Κάνααν και Γουόκαπ να σκοράρουν από παντού, ανέβασαν την διαφορά στους 13 πόντους, 24-10 και «έκλεισαν» την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 27-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Περιστέρι μπήκε λίγο πιο… σφιχτό στην άμυνα, αλλά στην επίθεση ο μόνος που απειλούσε ήταν ο Χαντς ο οποίος πήγαινε σε καταστάσεις ένας εναντίον όλων. Ο Ολυμπιακός με τον Μιλουτίνοφ να σκοράρει μέσα από τη ρακέτα πήρε προβάδισμα με 40-25 κάτι λιγότερο από 4 λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου και εκεί που άπατες νόμιζαν ότι θα πέσουν… τίτλοι τέλους, οι παίκτες του Σπανούλη αφυπνίστηκαν. Οι Περιστεριώτες «έτρεξαν» σερί 0-8, μείωσαν σε 40-33 και ο Ολυμπιακός κατάφερε να σκοράρει μόνο με βολές, έπειτα από αμφισβητούμενο αντιαθλητικό που δόθηκε πάνω στον Σίκμα, και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με διαφορά 10 πόντων για τους γηπεδούχους, 43-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε σαφώς πιο συγκεντρωμένος και με πολύ τρέξιμο αλλά και μακρινά σουτ από τον Γουόκαπ, σε συνδυασμό με τις κακές επιστροφές του Περιστερίου κατάφερε να προηγηθεί με 52-35, στο πρώτο τρίλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν πάντα τον τρόπο να μην αφήσουν τον Ολυμπιακό να… ξεμακρύνει και με ένα μίνι σερί μείωσαν σε 52-40. Στη συνέχεια  μάλιστα ο Κένι Ουίλιαμς με τρίποντο έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, 55-46, ενώ απέμεναν πέντε λεπτά για το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Γουόκαπ συνέχιζε να δίνει λύσεις από μακριά, (63-48) και το Περιστέρι να βρίσκει τον τρόπο να ρίξει τη διαφορά στους 11 πόντους (63-52), με το τέλος του δεκαλέπτου.

Στο πρώτο δίλεπτο της τελευταίας περιόδου ο Ολυμπιακός έκανε σερί 8-2, προηγήθηκε με 71-54 και έδειξε ότι είναι… αγκαλιά με την νίκη, αναγκάζοντας τον Βασίλη Σπανούλη να πάρει τάιμ άουτ. Το Περιστέρι προσπάθησε εκ νέου να μαζέψει τη διαφορά, αλλά ο Ολυμπιακός με τον Λαρεντζάκη, έξι λεπτά πριν το τέλος, έστειλε τη διαφορά στους 18 πόντους, 76-58, με τον Ουίλιαμς να απαντάει άμεσα με το ίδιο νόμισμα εις… διπλούν και να μειώνει σε 76-64. Το Περιστέρι έμοιαζε πολύ σκληρό για να πεθάνει και διεύρυνε ακόμα περισσότερο το σερί του (1-7) μειώνοντας στους 11 πόντους, 76-65. Το Περιστέρι δεν τα παρατούσε και μάλιστα μετά το αντιαθλητικό που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι έριξαν τη διαφορά στους 8 πόντους, 84-76, αλλά ο Κάνααν με τρίποντο τελείωσε το ματς.

Τα Δεκάλεπτα: 27-14, 43-33, 63-52, 87-74

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 22 (3/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κάναν 14 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή), Φαλ 2 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 3 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πίτερς 14 (5/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολή), Λούντζης 5 (1), Λαρεντζάκης 13 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Μπραζντέικις 2 (1/4 σουτ), Μιλουτίνοβ 9 (3/5 δίποντα, 3/3 βολές), Σίκμα 3 (1/4 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Ράγκλαντ 9 (3/4 δίποντα, 3/3 βολές, 13 ασίστ), Πουλιανίτης 3 (1), Γουίλιαμς 12 (4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τόμπσον 15 (7/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Χουγκάζ 2, Μήτρου-Λονγκ 8 (2/4 δίποντα, 4/4 βολές), Ντάνγκουμπιτς 5, Ξανθόπουλος, Χαντς 9 (1), Κασελάκης 7 (1), Ρένφρο 4

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/32 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 16/22 βολές, 33 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 6 επιθετικά), 22 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη, 18 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 21/42 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 11/14 βολές, 31 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 11 επιθετικά), 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 14 λάθη, 26 φάουλ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 9η αγωνιστική ο Ολυμπιακός θα παίξει στο Λαύριο (2/12 στις 20:15), ενώ το Περιστέρι bwin θα υποδεχθεί τον Απόλλωνα Πάτρας (3/12 στις 20:15).