Σμπαράλιασε τη Γιουνάιτεντ στο Μάντσεστερ 0-5 η Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ σμπαράλιασε 5-0 στο Μάντσεστερ τη Γιουνάιτεντ, κι έγραψε ιστορία. Ο Αιγύπτιος σούπερ σταρ Μοχάμεντ Σαλάχ έγινε ο πρώτος αντίπαλος που κάνει χατ-τρικ στο «Θέατρο των Ονείρων» μετά τον Βραζιλιάνο Ρονάλντο το 2003 και πλέον ο Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ οδηγείται στην έξοδο μετά την πανωλεθρία που γνώρισε.

Οι παίκτες του Κλοπ έκαναν πλάκα. Αυτή ήταν η 2η νίκη του Γερμανού τεχνικού στην έδρα των Κόκκινων Διαβόλων και η Λίβερπουλ επέστρεψε στο -1 από την κορυφή, όπου βρίσκεται η Τσέλσι.

Το ματς ξεκίνησε πολύ δυνατά και θα μπορούσε να έχει εντελώς άλλη εξέλιξη αν ο Μπρούνο Φερνάντες δεν έστελνε την μπάλα στην εξέδρα μόλις στο 3’. Και η «τιμωρία» δεν άργησε να έρθει. Δύο λεπτά αργότερα, η άμυνα της Γιουνάιτεντ πήρε απουσία ο Σαλάχ στην κόντρα είχε άπειρες επιλογές και έδωσε τελικά πάρε-βάλε στον Ναμπί Κεϊτά που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-1.

Η συνέχεια θα ήταν πολύ σκληρή για την ομάδα του Σόλσκιερ, η οποία είχε καλή στιγμή στο 11’ με τον Ράσφορντ αλλά στο 14’ άρχισε να καταλαβαίνει τι θα συμβεί. Σε εκείνο το σημείο ο Αλεξάντερ-Αρνολντ έφυγε από δεξιά και έκοψε παράλληλα στο ανέβασμα του Ντιόγκο Ζότα, ο οποίος έγραψε το 0–2 σε κενή εστία. Ο Λουκ Σο προσπάθησε να βάλει την Γιουνάιτεντ στο κόλπο άμεσα αλλά το σουτ του έφυγε έξω (22’) και η Λίβερπουλ δεν πτοήθηκε όταν έχασε με τραυματισμό τον Μίλνερ (25’). Στο 29’ ο Αλισον σταμάτησε τον Γκρίνγουντ και τα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους ήταν ένας «εφιάλτης» για τους γηπεδούχους.

Στο 38’ ο Σαλάχ έκανε το σουτ, η άμυνα της Γιουνάιτεντ απομάκρυνε αλλά η μπάλα πήγε στον Ναμπί Κεϊτά, ο οποίος την… επέστρεψε στον Αιγύπτιο, ο οποίος εκτέλεσε τον Ντε Χέα. Κι όμως, το 0-3 δεν ήταν το σκορ του πρώτου μέρους. Στις καθυστερήσεις, ο Ντιόγκο Ζότα ταλαιπώρησε ξανά μια ταλαίπωρη άμυνα και έδωσε κοντά στο πέναλτι στον Σαλάχ και εκείνος βρήκε τη γωνία για το 0-4.

Για την Γιουνάιτεντ ήταν μια ανακούφιση το ημίχρονο, όμως η επανάληψη δυστυχώς δεν άργησε. Οπως δεν άργησε καθόλου η Λίβερπουλ να πετύχει ένα ακόμα γκολ. Στο 50’ ο Χέντερσον έκανε αδιανόητη μπαλιά με το εξωτερικό στον Σαλάχ και εκείνος παρότι φάνηκε ότι έχασε το κοντρόλ, τσίμπησε την μπάλα πάνω από τον Ντε Χέα για το 0-5. Ο υπερηχητικός επιθετικός έγινε με αυτό τον τρόπο ο πρώτος παίκτης που πετυχαίνει χατ-τρικ στο Old Trafford σε βάρος της Γιουνάιτεντ στην Premier League.

Στο 52’ ο Ρονάλντο φάνηκε ότι πέτυχε το γκολ της τιμής, αλλά το VAR του είπε «όχι» αφού έδειξε ότι ήταν εκτεθειμένος. Στο 60’ ο Πογκμπά – που είχε μπει αλλαγή στο ημίχρονο – προσπάθησε να κόψει την καριέρα του Κεϊτά και είδε απευθείας κόκκινη. Την ώρα που οι οπαδοί της Γιουνάιτεντ αποχωρούσαν μαζικά από το γήπεδο, ο Ντε Χέα απέτρεψε το 6ο γκολ στη σουτάρα του Αλεξάντερ-Αρνολντ και στο φινάλε ο Καβάνι στάθηκε άτυχος στην προσπάθεια για το γκολ της τιμής αφού το σουτ από κοντά βρήκε στο Ρόμπερτσον και πήγε στο δοκάρι για να παραμείνει το 0-5 ως το τελικό σκορ.