Σούπερ ΠΑΣ 5-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης στα Γιάννινα

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο ΠΑΣ Γιάννινα το ντέρμπι με τον Απόλλωνα Σμύρνης, καθώς κυριάρχησε 5-1 στους «Ζωσιμάδες» και αύξησε την διαφορά του στο +7 από την 2η θέση.

Οι παίκτες του Αργύρη Γιαννίκη άρχισαν με τον καλύτερο τρόπο το ματς, καθώς στο 10΄ άνοιξαν το σκορ με τέρμα του Παντελάκη.

Έπειτα από το τέρμα αυτό, οι Ηπειρώτες κυριάρχησαν στο ματς και στο 33΄ κατάφεραν να ζευγαρώσουν τα τέρματα τους με καρφωτή κεφαλιά του έτερου κεντρικού αμυντικού Σκόνδρα. Στο 41΄ ο «Άγιαξ της Ηπείρου» καθάρισε για τα καλά την υπόθεση νίκη, με πλασέ του Παμλίδη ο οποίος έκανε το 3-0.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, με συνέπεια το 3-0 να διατηρηθεί ως έχει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στο β΄ μέρος και για την ακρίβεια στο 51΄ ο Απόλλων Σμύρνης μείωσε σε 3-1 με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φατιόν. Ωστόσο οι γηπεδούχοι πέτυχαν ακόμα δύο γκολ, μετατρέποντας το ματς σε τυπική διαδικασία.

Ο Κρίζμαν στο 62΄ με πλασέ έκανε το 4-1, ενώ στο 81΄ ο Λέο με σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-1. Στο 87΄ ο ΠΑΣ είχε μία ακόμα ευκαιρία για γκολ, το σουτ όμως του Ελευθεριάδη έφυγε δίπλα από την συμβολή των δοκών του Αναγνωστόπουλου, με συνέπεια το 5-1 να μείνει ως έχει μέχρι το τέλος του αγώνα.

Με γκολ του Ρ΄όβα στο 47΄   η Δόξα Δρ΄άμας, λύγισε τον Πλατανιά.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Κώστας Βασιλακάκης): Ηλιάδης, Σιώπης, Παπαργυρίου, Κουκόλης, Καψάλης Πλέγας, Παρασκευάς (68′ Μαρκοπουλιώτης), Πινδώνης, Αποστολίδης (78′ Αναστασίου), Κρητικός, Ρόβας (86′ Σαμπανίδης).

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Σούλης, Ουές, Κατσαρός, Tσαμούρης, Σάαντο, Κόρτσταμ (66′ Γιούσης), Οικονόμου (78′ Κωστίκος), Μπάμπης, Έισντεν (84′ Παπουτσογιαννόπουλος), Λεϊρία, Λουκίνας.