Στο 0-0 έμειναν Καλαμάτα και Ιωνικός

Το αποτέλεσμα δεν βόλεψε καμία ομάδα

Στο 0-0 έμειναν η Καλαμάτα και ο Ιωνικός σε ματς με ιδιαίτερη ένταση. Το αποτέλεσμα δεν βόλεψε καμία από τις δύο ομάδες, αφού έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν την κορυφή. Με την Καλαμάτα να μένει στο -11 από την κορυφή και ο Ιωνικός στο -8, ενώ ο Τόλης Τερζής δεν κατάφερε να συνδυάσει το ντεμπούτο του στον πάγκο της Μαύρης Θύελλας με νίκη.
Με ένταση, νεύρα, κάρτες, αλλά χωρίς γκολ κύλησε το πρώτο ημίχρονο ανάμεσα στην Καλαμάτα και τον Ιωνικό. Βέβαια, οι γηπεδούχοι είχαν τις πιο κλασικές φάσεις για γκολ, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν κυρίως στις αντεπιθέσεις.
Η πιο σημαντική φάση άνηκε στη Μαύρη Θύελλα στο 41ο λεπτό, όταν μετά από μια στατική φάση δεν κατάφερε κανείς να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με τον Γκέλιο να απομακρύνει.
Με τον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο μέρος του αγώνα, με την Καλαμάτα να έχει τον έλεγχο του ματς, αλλά να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί κάποια ευκαιρία της. Το έργο του Ιωνικού έγινε δύσκολο, όταν στο 63’ ο Σερπέζης αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη και άφησε την ομάδα του Δημήτρη Σπανού με 10 παίκτες.
Τα νεύρα βέβαια ανάμεσα στις δυο πλευρές συνεχίστηκαν όσο περνούσε η ώρα, με τον διαιτητή να μοιράζει κάρτες τόσο σε παίκτες, όσο και σε τεχνικό επιτελείο.

Η Καλαμάτα συνέχιζε να πιέζει την αντίπαλη εστία, ωστόσο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι.