Super League: Ο Βόλος «βύθισε» την Ξάνθη

Ο Βόλος επικράτησε της Ξάνθης με 1-0 στο Πανθεσσαλικό στάδιο και εξασφάλισε ουσιαστικά την παραμονή του στην κατηγορία, ενώ η ακριτική ομάδα παραμένει στο «χείλος του γκρεμού».

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η πίεση των γηπεδούχων καρποφόρησε, όταν μετά από ταχύτατη αντεπίθεση, ο Μάντζης κράτησε όσο πρέπει την μπάλα και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Τσαούση, που με ωραίο πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Αμπαντ και έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Στην επανάληψη η Ξάνθη προσπάθησε να πάρει περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, αλλά οι όποιες προσπάθειες ήταν χωρίς έμπνευση και εύκολη «λεία» για τους αμυντικούς του Βόλου. Η θεσσαλική ομάδα οχυρώθηκε στο τελευταίο τέταρτο στα μετόπισθεν και κατάφερε να κρατήσει την πολύτιμη νίκη.

Ο διαιτητής, Αγγελος Ευαγγέλου (Αθήνας), έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Ντεντάκη – Τεϊσέιρα, Μπαξεβανίδη και Τζουρίτσκοβιτς.

Οι συνθέσεις:

Βόλος (Στέφανος Ξηροφώτος): Μελίσσας, Διαμάντης, Οικονόμου, Φεράρι, Ντεντάκης, Τσαούσης (88′ Μπαλογιάννης), Ζοάο Ράφαελ (80′ Λύρατζης), Τσοκάνης, Γκουαροτσένα, Μαξ, Μάντζης (90′ Κάσες).

Ξάνθη (Νίκος Καραγεωργίου): Αμπαντ, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Καρασαλίδης, Κασάδο, Καμαρά (54′ Τερκί), Κοβάτσεβιτς (70′ Μουλέν), Στάρτζεον, Τεϊσέιρα (30′ Μπαριέντος), Ντε Αμορίμ (70′ Τζουρίτσκοβιτς), Φοσέ (53′ Κάστρο).