Τα Χανιά πέρασαν 2-0 από την Καλαμάτα

Η Ηλιούπολη στο φινάλε 1-0 το Διαγόρα

Τα Χανιά άλωσαν 2-0 την Καλαμάτα! Οι Κρητικοί ήταν αποτελεσματικοί και βρήκαν δύο γκολ στις λιγοστές στιγμές τους για να αποδράσουν από τη Μεσσηνία και να υποχρεώσουν τη Μαύρη Θύελλα στην πρώτη φετινή τους ήττα.

Τα Χανιά έφτασαν τους 9 βαθμούς, όσους έχει και η Καλαμάτα και βρίσκονται παρέα στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ ακολουθεί με 7 η Ηλιούπολη που λύγισε 1-0 τον Διαγόρα, ενώ στους επτά βαθμούς βρίσκονται και οι Ιωνικός, Athens Kallithea FC.

Η Καλαμάτα ήταν καλύτερη, είχε τον έλεγχο και προσπαθούσε να βρει τους διαδρόμους απέναντι στα Χανιά που έπαιζαν σφιχτά και έψαχναν διαρκώς την κόντρα-επίθεση για να απειλήσουν. Παρά τις καλές στιγμές τους, οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν γκολ ως το ημίχρονο και το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα του 45λεπτου.

Τα Χανιά κατάφεραν να αιφνιδιάσουν την Καλαμάτα, αφού κέρδισαν πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Μάναλης στο 50ο λεπτό για το 0-1. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανέβουν και να ψάξουν την ισοφάριση, χωρίς να το καταφέρουν. Και τελικά τα Χανιά στο 87ο λεπτό… τελείωσαν το ματς με τον Μάνο να γράφει το τελικό σκορ (0-2).

Η Ηλιούπολη λύγισε τον Διαγόρα με 1-0. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο συνολικά και έχασαν πέναλτι στο φινάλε του πρώτου μέρους με τον Σηφάκη να μπλοκάρει την εκτέλεση του Ράμος. Για να έρθει τελικά στο 90ο λεπτό ο Σταματούλας να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και να χαρίσει το τρίποντο στους γηπεδούχους.

Β’ Όμιλος:

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (20/10)

Ολυμπιακός Β’-Παναθηναϊκός Β’ 3-1 (26′ Τσέλιος, 49′ Κωστούλας, 78′ Αποστολόπουλος – 52′ Σαρδέλης)