Θρίλερ και… παραμονή της Λα Κορούνια στην τρίτη κατηγορία

Η Καστεγιόν της πήρε την μπουκιά από το στόμα και ανέβηκε

Δεν τα κατάφερε η ιστορική Ντεπορτίβο Λα Κορούνια! Η ομάδα της Γαλικίας, που από το 2020 έχει υποβιβαστεί στην 3η κατηγορία του ισπανικού ποδοσφαίρου, ήταν αισιόδοξη ότι φέτος θα επέστρεφε στη La Liga 2 και σιγά σιγά στα «σαλόνια», λογάριαζε, ωστόσο, χωρίς την Καστεγιόν του Ελληνοκαναδού ιδιοκτήτη της, Μπομπ Βούλγαρη!

Η Λα Κορούνια είχε «κάβα» στον ημιτελικό της Primera Federacion το 1-0 του πρώτου αγώνα στο «Ριαθόρ», με τους οπαδούς της, να δημιουργούν απίστευτη ατμόσφαιρα στο γήπεδο, κάνοντας και μία μοναδική πορεία προς αυτό, κατά χιλιάδες, πριν το πρώτο ματς. Έμελλε απόψε, όμως, να ζήσουν άλλο ένα δράμα.

Η Καστεγιόν, στο κατάμεστο ”Nou Estadi Castalia” της Βαλένθια, προηγήθηκε 2-0 της πρωταθλήτριας Ισπανίας του 2000 με γκολ στο 23′ και το 31′. Η Λα Κορούνια αντέδρασε, μειώνοντας στο 39′, με τον γνωστό μας από το πέρασμά του από το ΠΑΟΚ, Λούκας Πέρεθ, να ισοφαρίζει με πέναλτι στο 59′. Το φινάλε ήταν, πραγματικά, αδιανόητο. Στο 90′, η Καστεγιόν πήρε σκορ… παράτασης, με τον Ίντιας να «γράφει» το 3-2! Λίγα λεπτά αργότερα, δε, ο τερματοφύλακας της Λα Κορούνια, Μακάι, αποβλήθηκε για μπουνιά(!) σε αντίπαλο μετά από εκτέλεση κόρνερ, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα του πέναλτι! Ο Ερνάντες, ωστόσο, που ανέλαβε την εκτέλεση στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων, έχασε το πέναλτι (το έστειλε άουτ) και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν, τελικά, στο έξτρα ημίωρο. Εκεί, είχαμε νέο χαμό.

Η Λα Κορούνια, παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο, ισοφάρισε στο 98′ με τον Σαλαζάρ, προκαλώντας φρενίτιδα στη Γαλικία. Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Στο 108′, ο θρυλικός αρχηγός της Καστεγιόν, Κουμπίγιας, έκανε το 4-3 μέσα σε πανζουρλισμό, σκορ το οποίο δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε του ημιτελικού, με αποτέλεσμα η ομάδα του να περάσει στον τελικό, εκεί, όπου την περιμένει ήδη η Αλκορκόν.

Αν σας φαίνεται περίεργο τώρα, που το παιχνίδι δεν πήγε στα πέναλτι, είναι γιατί… έτσι είναι το format των Ισπανών στην 3η κατηγορία. Αν το σκορ και μετά την παράταση είναι ισόπαλο, δεν έχουμε «ρώσικη ρουλέτα», αλλά μετράει η θέση των ομάδων στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Η Καστεγιόν ήταν 3η στον όμιλό της και η Λα Κορούνια 4η στον δικό της, αλλά το φοβερό -γιατί οι Γαλιθιάνοι είναι και άτυχοι εκτός από όλα τα άλλα- είναι πως η πρώτη μάζεψε 62 βαθμούς και η δεύτερη 67! Μετράει, ωστόσο, η θέση, οπότε η Λα Κορούνια θα είναι και του χρόνου στην 3η κατηγορία.