Το Καζακστάν νίκησε 2-1 στη Φινλανδία

Στο… περίμενε η Εθνική Ελλάδος

Το Καζακστάν έκανε την έκπληξη και αφήνει στην… αναμονή την Εθνική Ελλάδος ενόψει των play offs του Nations League. Οι Καζάκοι κρατούσαν το καλό για το τέλος απέναντι στη Φινλανδία και πανηγύρισαν νίκη με 2-1 με ανατροπή, παραμένοντας ζωντανοί (έστω και με λίγες ελπίδες) για απευθείας πρόκριση στα τελικά του Euro 2024.
Ήρωας για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Ζαϊνουτντίνοφ, ο οποίος γύρισε το ματς με τα δύο του γκολ, ισοφαρίζοντας στο 77ο λεπτό με πέναλτι, ενώ υπέγραψε στο 89’ την ανατροπή, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ο άσος της Μπεσίκτας έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του Καζακστάν με 14 γκολ σε 34 αναμετρήσεις. Το σκορ είχε ανοίξει στο 28ο λεπτό ο μέσος της Ίντερ Μαϊάμι, Ρόμπερτ Τέιλορ, με εκτέλεση φάουλ.
Με αυτήν τη νίκη, το Καζακστάν έφτασε τους 15 βαθμούς, μένοντας μόνο στην 3η θέση, ενώ Σλοβενία και Δανία, που παίζουν αργότερα με Β. Ιρλανδία και Σαν Μαρίνο αντίστοιχα εκτός έδρας, έχουν από 16 βαθμούς. Το Καζακστάν είναι η πιθανότερη ομάδα να βρεθεί στον δρόμο της Ελλάδας στα ημιτελικά των Euro 2024 playoffs.