Ξέσπασε στο τέλος ο Ολυμπιακός 89-72 την Μπάγερν στο ΣΕΦ

Ξέσπασε στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός και νίκησε 89-72 την Μπάγερν Μονάχου στο ΣΕΦ, ανεβαίνοντας στο 8-12. Η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε σούπερ σταρ τον Σάσα Βεζένκοβ που έπαιξε 17 λεπτά και πέτυχε 20 πόντους από 2/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα και 1/1 βολή. Τρομερός από τις γωνίες, πήρε και πέντε ριμπάουντ, έκλεψε μια μπάλα, απόλαυσε τη βραδιά και άφησε ακόμη περισσότερες υποσχέσεις για το μέλλον.

Οι «ερυθρόλευκοι», αρχικά ήταν  άστοχοι στην επίθεση κάνοντας και λάθη, ενώ στην άμυνα έχαναν το ένα ριμπάουντ πίσω από το άλλο, με την Μπάγερν να προηγηθεί 9-3, στα πρώτα πέντε λεπτά. Η ποιότητα του ματς παρέμεινε πολύ χαμηλά, αλλά οι Πειραιώτες έδειξαν σημάδια… ανάκαμψης, μειώνοντας στον πόντο (8-9) με τον Σπανούλη. Στη συνέχεια, πέρασε στο παρκέ ο Μπρέι, ο οποίος δημιουργούσε προβλήματα στην άμυνα του Ολυμπιακού, αλλά ο Πρίντεζης έδινε λύσεις (14-14), με το τρίποντο του Μπόλντγουιν να διαμορφώνει το 17-14 της πρώτης περιόδου.

Το ίδιο ορεξάτος ήταν ο Μπόλντγουιν και στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει στο +7 (22-15), στα πρώτα δύο λεπτά, ενώ παίρνοντας και τα επιθετικά ριμπάουντ, οι παίκτες του Μπαρτζώκα πήγαν στο +8 (27-19), στα μισά. Στη συνέχεια, πέρασαν στο παρκέ οι Λο και Κόπονεν με την Μπάγερν να πλησιάζει (27-24), αλλά η άμυνα έσφιξε γρήγορα και με τον Πολ να «ζεσταίνεται» για τα καλά, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν στο +11 (37-26), στο 18’. Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο οι Πειραιώτες άρχισαν τα λάθη και τις κακές επιλογές, με τον Χιούστις από την άλλη να είχε βρει ρυθμό και έτσι οι Βαυαροί να μειώνουν στο -5 (37-32), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Κακό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού και στο δεύτερο μέρος. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αργοί και έκαναν πολλά λάθη στην επίθεση και με τους Λούτσιτς και Λο να μπαίνουν «ζεστοί» από την άλλη, η Μπάγερν ξέφυγε στο +5 (37-42), με το συνολικό σερί της να είχε φτάσει στο 16-0 (από το δεύτερο δεκάλεπτο). Με τα τρίποντα των Κόνιαρη και Σπανούλη έδειξαν αντίδραση οι Πειραιώτες, αλλά δεν υπήρξε συνέχεια, με τον Μπρέι να στέλνει τους φιλοξενούμενους στο +6 (43-49), το οποίο διατήρησαν (47-53) μέχρι το 17’. Όμως, στο τελευταίο τρίλεπτο, η άμυνα των παικτών του Μπαρτζώκα έσφιξε, με τα επιθετικά ριμπάουντ και τον «ζεστό» Κόνιαρη, οι Πειραιώτες έκλεισαν μπροστά (54-53), την τρίτη περίοδο.

Με «όπλο» την εξαιρετική άμυνα και πρωταγωνιστή τον Βεζένκοβ –και στις δύο πλευρές του παρκέ- ο Ολυμπιακός μπήκε με ένα 7-0 στα πρώτα δύο λεπτά της τέταρτης περιόδου, για το +8 (61-53). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμό του ματς… εκτοξεύθηκε, με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν… φωτιά έξω από τα 6,75μ. και να ξεφεύγουν στο +15 (76-61), στο 35’. Έκτοτε, οι Βαυαροί είχαν μείνει από δυνάμεις, με τον Βεζένκοβ να συνεχίζει τον… διαγωνισμό τριπόντων και έτσι η ομάδα του Μπαρτζώκα να παίρνει τη νίκη με το τελικό 89-72.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 37-32, 54-53, 89-72.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 2 (12 ασίστ), Μπάλντουιν 10 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χαραλαμπόπουλος (2 ριμπάουντ), Κόνιαρης 10 (1/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Σπανούλης 6 (1/5 τρίποντα, 1 ασίστ, 5 λάθη), Μιλουτίνοβ 6 (5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 20 (2/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 10 (4/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου 1, Ρούμπιτ 14 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/6 βολές, 3 ριμπάουντ)

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Κόστιτς): Μπρέι 15 (3/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόπονεν 8 (2), Μονρό 11 (4/9 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούτσιτς 15 (2/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τσίπσερ 5 (1/7 δίποντα), Μπάρτελ 5 (1), Λεσόρ, Χιούστις 5 (1), Ραντόσεβιτς

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/30 δίποντα, 13/32 τρίποντα, 14/19 βολές, 32 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 10 επιθετικά), 21 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 14/41 δίποντα, 12/21 τρίποντα, 8/10 βολές, 28 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 10 επιθετικά), 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ολυμπιακός θα παίξει στην Αγία Πετρούπολη με τη Ζενίτ (23/1 στις 19:00), ενώ η Μπάγερν θα υποδεχθεί στο Μόναχο τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (23/1 στις 21:30).