Ζωντανή στο κυνήγι του τίτλου με ανατροπή η Μπαρτσελόνα 1-2 την Βιγιαρεάλ

Στο κυνήγι της Ατλέτικο παρέμεινε η Μπαρτσελόνα, καθώς έφερε τα πάνω κάτω στο ματς με τη Βιγιαρεάλ (1-2) κι «έπιασε» τη Ρεάλ Μαδρίτης στη 2η θέση της La Liga.

Με δύο γκολ του Γκριεζμάν μέσα σε επτά λεπτά, οι Καταλανοί πήραν τους τρεις βαθμούς κι ενώ στις 8 Μαΐου θα υποδεχθούν την Ατλέτικο.

Το έργο των «μπλαουγκράνα» ήταν γνωστό πως δεν θα είναι καθόλου εύκολο, καθώς η Βιγιαρεάλ πραγματοποιεί εξαιρετική πορεία φέτος και «βλέπει» Ευρώπη -αν και μετά την ήττα της έπεσε στην 7η θέση, έναν βαθμό κάτω από την Μπέτις και την 6η, που οδηγεί στο Europa Conference.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 27′. Ο Σάμιουελ Τσουκουέζε εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα και άνοιξε το σκορ για το «κίτρινο υποβρύχιο». Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ωστόσο, ο Γκριεζμάν, με απίστευτο πλασέ, ισοφάρισε.

Ο Γάλλος, στο 35′, με ωραίο πλασέ έκανε την ανατροπή.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν και να πάρουν έστω τον βαθμό, η αποβολή του Τριγκέρος, ωστόσο, στο 65′ για το δολοφονικό του τάκλιν στον Μέσι τελείωσε την ιστορία.