Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν Λαμία και Καλλιθέα μετά το σημερινό 1-1

Ανοιχτούς λογαριασμούς για την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου άφησαν Λαμία και Καλλιθέα μετά το μεταξύ τους 1-1 του αγώνα της Φθιώτιδας. Πλέον η πρόκριση θα κριθεί στο «Ελ Πάσο».

Το επίσημο ντεμπούτο του Σάββα Παντελίδη στον πάγκο της Λαμίας δεν συνοδεύτηκε από επιτυχία. Οι Φθιώτες είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις περισσότερες καλές στιγμές στο α΄ ημίχρονο, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι με καλή αμυντική λειτουργία, κλειστούς διαδρόμους και τον τερματοφύλακα Πάντο να φωνάζει «παρών» όποτε χρειάστηκε, κράτησαν ανέπαφη την εστία τους στα πρώτα 45 λεπτά. Η πρώτη σημαντική ευκαιρία στο ματς καταγράφηκε για την Athens Kallithea στο 7΄, όταν ένα σουτ του Κυνηγόπουλου από καλή θέση κατέληξε στην αγκαλιά του Γκαραβέλη.

Η Λαμία απείλησε για πρώτη φορά με τον Γιακουμάκη (13΄) και ο «χορός» των χαμένων ευκαιριών συνεχίστηκε με τους Μανούσο (23΄) και Τσιλούλη (31΄).

Με την έναρξη του β΄ημιχρόνου η αθηναϊκή ομάδα ήταν αυτή που έβγαλε μεγαλύτερη ενέργεια και ένταση στο χορτάρι κι είχε δύο καλές ευκαιρίες για γκολ. Στο 49΄σουτ του Νίλι από τα όρια της περιοχής η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων. Στο 57΄ο Ντεμέτριους έκλεψε την μπάλα από τον Μπεχαράνο, έκανε τη σέντρα, όμως ο Κυνηγόπουλος είχε κακό τελείωμα από θέση βολής.

Η Λαμία απείλησε για πρώτη φορά στο β΄ ημίχρονο με τον Μποάκι, ο οποίος από πλεονεκτική θέση δεν έβαλε καλά το κεφάλι κι έχασε σημαντική ευκαιρία στο 65΄.

Στο 80΄μετά από έξοχη προσπάθεια του Ντεμέτριους που «χόρεψε» την άμυνα των γηπεδούχων και ασίστ πάσα στον Λουκίνας ο επιθετικός της Athens Kallithea έστειλε με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα (0-1).

Η Λαμία έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 88΄όταν μετά από σέντρα του Σλίβκα, ο Μπεχαράνο με καρφωτή κεφαλιά βρήκε δίχτυα (1-1). Η Καλλιθέα…άγγιξε το δεύτερο γκολ στο 94΄’ με σουτ του Κυνηγόπουλου έξω από την περιοχή που βρήκε το αριστερό κάθετο δοκάρι, με το τελικό 1-1 να κλείνει το ματς.

Ο διαιτητής Φώτης Πολυχρόνης (Πιερίας) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Νίλι, Αντέτζο.

ΛΑΜΙΑ (Σάββας Παντελίδης): Γκαραβέλης, Σιμόν (84΄Προβυδάκης), Αντέτζο, Κορνέζος, Γκοράνοφ (62΄Μποάκι), Νούνιες, Τζανδάρης (61΄Σλίβκα), Ντε Βινσέντι,Γιακουμάκης (46΄Μπεχαράνο), Τσιλούλης (61΄Σαραμαντάς), Μανούσος.

ATHENS  KALLITHEA (Γιώργος Σίμος): Πάντος, Μανθάτης, Καινούργιος (70΄Βασιλούδης), Ευαγγέλου, Κολτσίδας, Σαντάνα (54΄Μπουλούλης), Νίλι, Τσιντώνης (89΄Χατζιδίμπας), Κωστανάσιος (71΄Λουκίνας), Ντεμέτριους (89΄ Λάσκαρης), Κυνηγόπουλος.