Από το… πουθενά ο Λαλάνα στο 85΄ κράτησε όρθια τη Λίβερπουλ 1-1 στο Ολντ Τράφορντ

Με το πρώτο γκολ του Άνταμ Λαλάνα από τον Μάιο του 2017, η Λίβερπουλ έμεινε όρθια στο «Ολντ Τράφορντ» και γλίτωσε την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα στο 1-1 με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Ακόμα και οι οπαδοί της Λίβερπουλ είχαν ξεχάσει ότι υπάρχει παίκτης Άνταμ Λαλάνα στο ρόστερ, όμως ο Κλοπ είχε δει το όνειρο. Βλέποντας την ομάδα του να παίζει χάλια, να μην απειλεί, να μην βγάζει φλόγα, τον πέταξε μέσα ως έσχατη λύση και δικαιώθηκε. Με γκολ του Άγγλου μέσου 5 λεπτά πριν το τέλος, η Λίβερπουλ κράτησε το αήττητό της.

Σε κάτι τέτοια παιχνίδια δεν μετράει το άθροισμα του ατομικού ταλέντου, αλλά η ψυχή, η αυταπάρνηση, η λύσσα, η φλόγα. Ακόμα και δίχως τον Σαλάχ, ο οποίος τέθηκε νοκ-άουτ λίγο πριν την σέντρα, η Λίβερπουλ υπερτερούσε ξεκάθαρα σε ποιότητα, φόρα, φόρμα, ψυχολογία, όμως βρήκε απέναντι της μία ομάδα που έπαιζε κυριολεκτικά για την ζωή της!

Στο χορτάρι η Λίβερπουλ αποδείχθηκε κατώτερη των προσδοκιών και είδε το απόλυτο που είχε στο πρωτάθλημα να γίνεται σμπαράλια και μάλιστα από τον πλέον μισητό αντίπαλο.

Το συμπαγές 3-4-2-1 του Σόλσκιερ δεν είχε καμία τρομερή ποιότητα, οι 11 που κατέβηκαν δεν θα έπαιζαν ποτέ σε μία κανονική Γιουνάιτεντ του Σερ Άλεξ, όμως πήγαν το ματς εκεί που ήθελαν. Στην ένταση, το νεύρο, τις προσωπικές μάχες, εκεί που είχαν το προβάδισμα.

Με εξαίρεση δύο μάλλον ακίνδυνα σουτ από Βαϊνάλντουμ (13’) και Φιρμίνο (34’), η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήγε το ματς στην σφιχτή άμυνα. Από κλέψιμο στο δικό της μισό (οι παίκτες της Λίβερπουλ διαμαρτυρήθηκαν έντονα για φάουλ), η μπάλα έφτασε με αστραπιαία ταχύτητα στην αντίπαλη περιοχή, με τον Τζέιμς να σημαδεύει τον Ράσφορντ κι εκείνον να τελειώνει με όμορφο τρόπο (35’, 1-0).

Η Λίβερπουλ πίστεψε ότι βρήκε την άμεση ισοφάριση με τον Μανέ (44’), όμως το VAR έδειξε ότι ο Αφρικανός είχε χρησιμοποιήσει το χέρι του, πριν πλασάρει τον Ντε Χέα.

Στην επανάληψη, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έδωσε ακόμα περισσότερα μέτρα, η κατοχή έγινε κάτι σαν 20-80, όμως οι παίκτες του Κλοπ δεν μπορούσαν να βρουν διαδρόμους.

Οι γηπεδούχοι είχαν τις στιγμές για να τελειώσουν το ματς, όμως τα σουτ από Ράσφορντ (67’) και Φρεντ (84’) έφυγαν λίγο άουτ και η Λίβερπουλ που δεν είχε ούτε σουτ on target στην επανάληψη, γλίτωσε στο τέλος.

Η σέντρα του Ρόμπερτσον πέρασε από όλο τον κόσμο και ο αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι Λαλάνα, το μόνο που είχε να κάνει ήταν να την σπρώξει στα δίχτυα για το 1-1 (85’).

Στο δεκάλεπτο που ακολούθησε μέχρι το τελικό σφύριγμα, η Λίβερπουλ είχε ακόμα δύο στιγμές με Αλεξάντερ-Άρνολντ (88’), Οξλέϊντ-Τσάμπερλεϊν (92’).