Διπλό της Κέρκυρας, στο Ηράκλειο, επί του Εργοτέλη (video)

Στην αναμέτρηση που «άνοιξε την αυλαία» της 8ης αγωνιστικής στη Football League, η Κέρκυρα νίκησε τον Εργοτέλη με 2-1 και τον προσπέρασε στη βαθμολογία. Το πρώτο ημίχρονο, μάλλον, το έχουν ξεχάσει ήδη ακόμα και οι ποδοσφαιριστές. Δεν είχε, ουσιαστικά, τίποτα.

«Όλα τα λεφτά», στον αγώνα του Ηρακλείου, ήταν το δεύτερο ημίχρονο. Όπου Ο Λινάρδος «σφράγισε» τη νίκη των φιλοξενουμένων με δύο γκολ (51′, 71′). Οι γηπεδούχοι, το μόνο που κατάφεραν ήταν να ισοφαρίσουν προσωρινά με τον Έφορντ (59′). Πλέον, η Κέρκυρα έχει 16 πόντους και ο Εργοτέλης 14.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Καλογεράκης, Οικονόμου, Λαμπάκης (58′ Κουάτεγκ), Μαζουλουξής (74′ Ισαμπούχου), Μπάτζιος, Μπρους, Τσέλιος, Κοζορώνης, Σταθόπουλος (46′ Μπουτσάκης), Ιατρούδης, Έφορντ.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Δημήτρης Σπανός): Κουτζαβασίλης, Σανδραβέλης, Κούρος, Ιωάννου, Σπίνουλας, Κρητικός, Ζορμπάς, Σιατραβάνης (70′ Βίλα), Λινάρδος (75′ Νίκιτς), Κόντος (88′ Βέρτζος), Τουράμ.