Εντυπωσιακό φινάλε από Αστέρα και Απόλλωνα Σμύρνης 2-2 στην Τρίπολη

Φινάλε στη σεζόν με εντυπωσιακό τρόπο για Αστέρα και Απόλλωνα. Στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», Αρκάδες και «κυανόλευκοι» πέτυχαν από δύο γκολ, με το 2-2 να φέρνει τους γηπεδούχους στους 41 βαθμούς, παραμένοντας στην 3η θέση των play out και τους φιλοξενούμενους που έχουν υποβιβαστεί, στους 22.

Αποθεώθηκε ο Μίλαν Ρασταβατς στο τελευταίο του παιχνίδι, με τον Σέρβο τεχνικό να είναι εμφανώς συγκινημένος στο τελευταίο του ματς στους Αρκάδες και να ανταποδίδει.

Ο Απόλλων Σμύρνης μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 3ο λεπτό έφτιαξε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Νταουντα με ωραία ατομική ενέργεια σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Παπαδόπουλου.

Στην συνέχεια ο Αστέρας άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να πιέζει, χωρίς ωστόσο να γίνεται ιδιαίτερα απειλητικός. Στο 17’ ο Μπαράλες έκανε ένα δυνατό σουτ, η μπάλα πέρασε άουτ και ύστερα οι Αρκάδες φώναξαν για χέρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Αρκάδες μπήκαν πιο δυνατά, με τον Μπαράλες στο 49’ να βρίσκει δίχτυα ανοίγοντας το σκορ με ωραία κεφαλιά. Από εκεί και πέρα ο Αστέρας Τρίπολης πίεζε και δημιουργούσε συνεχώς φάσεις.

Στο 69’ ο Τσιλούλης που είχε μπει νωρίτερα αλλαγή, έφερε το ματς στα ίσα κάνοντας το 1-1, νικώντας τον Παπαδόπουλο από κοντά. Ο Ματίας Ιγκλέσιας όμως στο 74ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματα για τους γηπεδούχους με ωραίο δυνατό σουτ κάνοντας το 2-1.

Ο Αστέρας δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά του μέχρι το τέλος, ο Απόλλων άρχιζε να πιέζει και ο Ντάουντα στο 90’ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2! Ο Ιγκλέσιας πήρε κόκκινη κάρτα στο 97΄ για μαρκάρισμα στον Ντάουντα, στις καθυστερήσεις.

Ο Κώστας Κατοίκος δεν είχε να αντιμετωπίσει κάποια δύσκολη φάση.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Πίτσου (65′ Καστάνιο), Αντζουλάς, Άλβαρες, Κανελλόπουλος (61′ Ιγκλέσιας), Μουνάφο (79′ Βαλιέντε), Σίτο (80′ Σόνι), Ριέρα, Μιχόπουλος (61′ Κρέσπι), Μπαράλες.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές): Κότσαρης, Μπαξεβανιδης (88′ Δούμας), Λισγάρας, Ντομίνγκες, Βιτλής (81΄Τοτοαρίμα), Κάστρο (60′ Κραγιόπουλος), Σλίβκα (88′ Παπαγεωργίου), Φατιόν, Μαρτίνες (60′ Τσιλούλης), Ντάουντα, Ιωαννίδης.