Η ΑΕΛ πήρε το Θεσσαλικό ντέρμπι 2-0 στην Καρδίτσα την Αναγέννηση

Ο Διαγόρας λύγισε 2-1 τον Ιωνικό

Με τέσσερις αναμετρήσεις συνεχίστηκε σήμερα το πρόγραμμα του τετραημέρου στη Super League 2, με την δράση να ολοκληρώνεται τη Δευτέρα (30/10, 15:00)όταν η Νίκη Βόλου θα υποδεχθεί τον Καμπανιακό.

Για τον Α’ Όμιλο, η ΑΕΛ επέστρεψε στις νίκες στις νίκες μετά τα ισόπαλα 1-1 κόντρα σε Αιολικό και Μακεδονικό, επικρατώντας 2-0 εκτός έδρας της Αναγέννησης Καρδίτσας και πλησιάζοντας στο -4 τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό.

Μεγάλος πρωταγωνιστής στο θεσσαλικό ντέρμπι για τους Λαρισαίους ο Κοσονού, ο οποίος τους χάρισε τη νίκη, με τα δύο γκολ που πέτυχε σε διάστημα μόλις τριών λεπτών (61’, 64’). Στο 45’+3′, ο Πεντρόσο έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Τσέλιου. Έτσι, η ΑΕΛ πανηγύρισε την τρίτη νίκη της, ενώ παράλληλα διεύρυνε το αήττητο σερί της στα 4 ματς.

Επίσης για τον 1ο όμιλο, ο Μακεδονικός επικράτησε 3-2 του ΠΑΟΚ Β’, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με ανατροπές και τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο! Ο Σιμόνι άνοιξε το σκορ για τον Μακεδονικό στο 5’, πριν οι Γκούμας και Κανίς φέρουν τούμπα το ματς με δύο γκολ μέσα σε 10 λεπτά. Ωστόσο, ο Χάσεκ ισοφάρισε στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, με τον Τσιλιγγίρη να σκοράρει το νικητήριο γκολ για τους γηπεδούχους στο 63’.

Για τον Β’ όμιλο και στη Ρόδο, ο Διαγόρας έβαλε τέλος στο αήττητο σερί του Ιωνικού, παίρνοντάς του τη νίκη (2-1) και ξεπερνώντας τον στην βαθμολογία για την 5η θέση! Ο Μανιάς άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 15’, πριν ο Μασούρας κάνει το 2-0, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (50’). Ο Ζοάο Σίλβα μείωσε για τον Ιωνικό στο 82’, παρότι αρχικά ο Σηφάκης απέκρουσε το πέναλτί του, αλλά οι Νικαιώτες δεν κατάφεραν να βρουν δεύτερο γκολ, γνωρίζοντας τη δεύτερη φετινή τους ήττα. Παράλληλα, ο Διαγόρας έκανε το 3/3 στα εντός έδρας παιχνίδια που έχει δώσει έως τώρα για το πρωτάθλημα.

Τέλος, ισόπαλη 0-0 ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Απόλλωνα Πόντου με την Κοζάνη. Έτσι, οι γηπεδούχοι παρέμειναν ουραγοί αφού αυτός που πήραν είναι ο πρώτος τους βαθμός, ενώ η Κοζάνη έμεινε 3η, στο -5 από την κορυφή. Το παιχνίδι να ξεκινά με 20 λεπτά καθυστέρηση (15:20), διότι το ασθενοφόρο που έπρεπε να υπάρχει στο γήπεδο δεν ήρθε έγκαιρα.