Η Ίντερ μετέτρεψε το 0-2 της Έμπολι σε 4-2 κι έμεινε ζωντανή στο Μιλάνο

Η Ίντερ έφερε τα πάνω κάτω στο «Μεάτσα» και παρότι βρέθηκε να χάνει 0-2 στο 40΄ από την Έμπολι, νίκησε 4-2 ανεβαίνοντας στην κορυφή και περιμένοντας την Κυριακάτικη δοκιμασία της Μίλαν στη Βερόνα.

Χάρη στην προβολή του Πιναμόντι στο 5’ και το άψογο τελείωμα του Ασλάνι στο 28’ (αφού ξεπέρασε και τον Χαντάνοβιτς), η Έμπολι βρέθηκε μπροστά στο σκορ 0-2.

Εκεί που όλα έμοιαζαν μαύρα ωστόσο, οι «νερατζούρι»… αναστήθηκαν. Όχι μόνο μείωσαν με αυτογκόλ του Ρομανιόλι στο 40’, αλλά ισοφάρισαν πριν το ημίχρονο με απευθείας σουτ του Λαουτάρο σε γύρισμα του Τσαλχάνογλου.
Από ‘κει και πέρα η ανατροπή έμοιαζε θέμα χρόνου. Και υλοποιήθηκε ξανά από τα πόδια του Αργεντινού επιθετικού, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες στην περιοχή  και λύτρωσε το «Μεάτσα» στο 64’, ενώ στις καθυστερήσεις ο Σάντσες έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.