Η Λαμία πήρε ανάσα 0-2 στην Τρίπολη τον Αστέρα

Η Λαμία εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της και επικράτησε 2-0 του Αστέρα στην Τρίπολη, και μετά την ήττα του Απόλλωνα έφυγε στο +4.

Πλέον η ομάδα του Φέστα θέλει μια ισοπαλία στο επόμενο ματς με τον Απόλλωνα για να τερματίσει προτελευταία και να αποφύγει τον απευθείας υποβιβασμό.

Η Λαμία στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού μπήκε πιο δυνατά και πίεζε τον Αστέρα. Ο Σονί έκανε ένα ωραίο σουτ στο 10’ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 21’ οι Αρκάδες διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι όταν ο Μπαράλες έπεσε μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής συνέχισε το παιχνίδι.

Στο 23’ οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Μανούσος πέρασε την άμυνα του Αστέρα, αλλά το τελείωμά του ήταν κακό. Από εκεί και πέρα οι δυο ομάδες έπαιζαν ισορροπημένα, δημιουργούσαν κάποιες φάσεις, τις οποίες όμως δεν μπορούσαν να μετουσιώσουν σε γκολ.

Η Λαμία βρήκε το γκολ στο 45ο λεπτό ύστερα από λάθος της άμυνας των Αρκάδων, με τον Μανούσο να κάνει το 0-1.

Ο Αστέρας μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και πίεζε τη Λαμία. Ο Μπαράλες στο 48’ δεν μπόρεσε να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά, με τον Σαράνοφ να κάνει μια φανταστική επέμβαση.

Οι Αρκάδες πίεζαν, είχαν ευκαιρίες αλλά δεν μπορούσαν να τις μετουσιώσουν σε γκολ. Η Λαμία το εκμεταλλεύτηκε αυτό και στο 80’ ο Προβυδάκης με απευθείας εκτέλεση φάουλ, έκανε 0-2

Ο Φωτιάς δεν είχε να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα δύσκολο έργο, φώναξε για πέναλτι ο Αστέρας σε πτώση του Μπαράλες, αλλά η φάση δεν ήταν ξεκάθαρη.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα, Άλβαρες, Χριστόπουλος, Πίτσου, Βαλιέντε, Κανελλόπουλος (61′ Ιγκλέσιας), Μιχόπουλος (61′ Μπενίτο), Σονί, Σίτο (82′ Γ. Παπαδόπουλος), Μπαράλες

Λαμία (Τζανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Λούκας, Σιμόν, Τζανδάρης, Μπεχαράνο (85′ Γκέντσογλου), Τιρόνε (65′ Νούνιες), Μανούσος (85′ Αραμπούλι), Καραμάνος (74′ Ρόμανιτς)