Ο Ιωνικός βύθισε τον Απόλλωνα Σμύρνης 5-1 με σταρ τον Κιάκο

Ο Ιωνικός βύθισε τον Απόλλωνα Σμύρνης (5-1) και σε συνδυασμό με τη νίκη της Λαμίας στην Τρίπολη έσφιξε ακόμα περισσότερο τη θηλιά του απευθείας υποβιβασμού στο λαιμό του συλλόγου της Ριζούπολης.

Η ομάδα της Νίκαιας στο γήπεδο της Νεάπολης για την 5η αγωνιστική των play-out της Super League, ήταν εντυπωσιακή και είχε πρωταγωνιστή τον Γιάννη Κιάκο που πέτυχε τα δυο πρώτα γκολ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 26′ όταν ο Λένις απέφυγε τον Βιτλή με ωραία προσπάθεια και σέντραρε από τα αριστερά με τον Κιάκο να πιάνει κεφαλιά κάνοντας το 1-0. Οι Νικαιώτες συνέχισαν να επιτίθενται και αυτό απέδωσε καρπούς στο 39′. Ο Ντάλσιο έκανε εξαιρετική κίνηση και γύρισμα προς τον Κιάκο που εκτέλεσε τον Σόρτσαν για το 2-0.

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως ο 24χρονος ομογενής μπακ-χαφ έφτασε τα τέσσερα γκολ στη σεζόν, όλα απέναντι στην αθηναϊκή ομάδα, καθώς στην κανονική διάρκεια είχε βρει δίχτυα δις στο τότε 4-0, τον περασμένο Φεβρουάριο, για την 17η αγωνιστική της Super League.

Ο Απόλλωνας είχε δύο αξιόλογες στιγμές κατά το πρώτο ημίχρονο όταν στο 41′ ο Χουτεσιώτης απέκρουσε το σουτ του Ντεντάκη ενώ στις καθυστερήσεις ο Μαρτίνες σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο δεύτερο ημίχρονο, το σύνολο του Μπάμπη Τεννέ έφτασε κοντά σε ένα γκολ με το δοκάρι του Σλίβκα στο 47′ ενώ σε νέα φάση, στο ίδιο λεπτό, ο Ντάουντα δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Αυτό συνέβη στο 49′, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Ιωαννίδης έπιασε κεφαλιά προ του Σάντσες καρφώνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Χουτεσιώτη για το 2-1 με το πέμπτο προσωπικό του γκολ για φέτος.

Το σύνολο του Δημήτρη Σπανού ισορρόπησε ξανά και κατάφερε να ανεβάσει το προβάδισμά του ξανά στα δύο γκολ, στο 61′ όταν ο Άοσμαν υποδέχθηκε τη μπάλα από πάσα του Βαλεριάνου, απέφυγε τον Φατιόν και σούταρε στη δεξιά γωνία του Σόρτσαν κάνοντας το 3-1 με το έκτο του φετινό τέρμα στο πρωτάθλημα.

Στη συνέχεια, η σκυτάλη πήγε στον Χουτεσιώτη καθώς στο 64′ σταμάτησε τον Σλίβκα και έπειτα ήταν η σειρά του Σάντσες για να βάλει φρένο στις ορέξεις του Λιθουανού χαφ για να μειώσει.

Το φινάλε ήταν πικρό για την «Ελαφρά Ταξιαρχία» καθώς στο 86′, ο Ρομαό από τα δεξιά βρήκε τον Μάντζη που επιχείρησε να εκτελέσει όμως η μπάλα βρήκε στον Φάμπρι και κατέληξε αυτογκόλ στα δίχτυα του Σόρτσαν (4-1).

Οι φιλοξενούμενοι δεν εγκατέλειψαν και επιδίωξαν να μειώσουν όμως ο Χουτεσιώτης στο 88′ φώναξε και πάλι «παρών» στο σουτ του Τσίμπσαχ ενώ στο 90+1′ ο Ιωαννίδης αστόχησε με κεφαλιά από θέση βολής.

Η τελευταία λέξη ανήκε ωστόσο στους γηπεδούχους καθώς στο 90+3′ και έπειτα από αντεπίθεση με μπροστάρη τον Λένις, η μπάλα έφτασε στον Καμπράλ που έστειλε τη μπάλα στην κενή εστία του Σόρτσαν διαμορφώνοντας το τελικό 5-1.

Ιωνικός (Σπανός): Χουτεσιώτης, Τσιριγώτης (90′ Πογκοσιάν), Βαλεριάνος, Σάντσες, Ρομαό, Κιάκος (84′ Βαφέας), Κάνιας, Λένις, Ντάλσιο (71’ Γκοτσούλιας), Άοσμαν (84’ Πλατέλλας), Μάντζης (90′ Καμπράλ).

Απόλλων Σμύρνης (Τεννές): Σόρτσαν, Ντεντάκης (46’ Μπαξεβανίδης), Βιτλής (46’ Τσιλούλης), Ρόγκνε, Ντομίνγκες, Κάστρο, Σλίβκα, Φατιόν (86′ Λισγάρας), Μαρτίνες (77’ Τσίμπσαχ), Ντάουντα (62’ Μπακόγκου), Ιωαννίδης.