O Iωνικός 3-1 την Παναχαϊκή πλησιάζει την κορυφή

Ο Ηρακλής λύγισε στο τέλος 1-0 τη Νίκη Βόλου

Πέντε αγώνες περιλάμβανε η σημερινή ημέρα στο πρωτάθλημα της Super League 2.

Για τον 1ο όμιλο, ο Ηρακλής λύγισε στο τέλος 1-0 τη Νίκη Βόλου, ενώ ο Καμπανιακός έφυγε με σπουδαίο  διπλό (0-1) από την Κοζάνη, ξεφεύγοντας στο +4 από τον ουραγό Απόλλων Πόντου.

Για τον 2ο όμιλο, ο Ιωνικός επικράτησε 3-1 της Παναχαϊκής στη Νίκαια και πλησίασε στους πέντε βαθμούς την πρωτοπόρο Athens Kallithea, ο Ολυμπιακός Β’ πέρασε με άνεση (2-0) από την έδρα του Διαγόρα, ο Γιούχτας επικράτησε 2-0 του Αιγάλεω, ενώ ο Παναθηναϊκός Β ηττήθηκε με 2-0 στην έδρα του από τα Χανιά, παίζοντας με παίκτη λιγότερο από το 59′.

Ο Ιωνικός επικράτησε 3-1 της Παναχαϊκής, με τους Ντάουντα και Σάλαζαρ να του δίνουν προβάδισμα ασφαλείας με δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά (32′, 34′). Ο Γαϊτανίδης μείωσε για τους Πατρινούς στο 69′, αλλά ο Ιωνικός «κλείδωσε» το τρίποντο με γκολ του Μέλντερ στο 78′.

Ο Ολυμπιακός Β απέδειξε για ακόμα μια φορά ότι βρίσκεται σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση (4 σερί ματς αήττητος), περνώντας νικηφόρα (2-0) από τη Ρόδο και την έδρα του Διαγόρα. Τα γκολ για την ομάδα του Ιμπαγάσα ήρθαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Μπα να ανοίγει το σκορ στο 52′ και με τον φορμαρισμένο Κωστούλα να διαμορφώνει το τελικό 0-2 στο 71′.

O Παναθηναϊκός Β ηττήθηκε στη Λιβαδειά από τα Χανιά, πληρώνοντας το ότι έπαιξε με παίκτη λιγότερο από το 57′, λόγω αποβολής του Προδρομίτη. Οι Κρητικοί, οι οποίοι διατηρούνται στη δεύτερη θέση πίσω μόνο από τον Λεβαδειακό, έχασαν τεράστια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 57′, όταν ο Μορέιρα έχασε πέναλτι, πριν πάρουν το προβάδισμα στο 62′ με τον Μαζουλουξή, ενώ ο Βουό διαμόρφωσε το τελικό 0-2 στο 87′. Τέλος, ο Γιούχτας επιβλήθηκε 2-0 του Αιγάλεω, χάρη στα γκολ των Θεοδωράκη και Νικοκυράκη.