Η Λίβερπουλ παραμένει στη μάχη του τίτλου 4-2 την Μπέρνλι

Στη μάχη του τίτλου παραμένει η Λίβερπουλ. Σε ένα ματς που έδειχνε να στραβώνει στο ξεκίνημά του, νικώντας με 4-2 την Μπέρνλι στο «Άνφιλντ» οι ρεντς για την 30η αγωνιστική. Έτσι η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ επέστρεψε στο -1 από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι.

Ο Γουέστγουντ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ κι ενώ φάνηκε να υπάρχει φάουλ στον Άλισον «πάγωσε» τους γηπεδούχους, που όμως αντέδρασαν άμεσα. Ο Φιρμίνο στο 19’ από το γύρισμα του Σαλάχ ισοφάρισε και δέκα λεπτά αργότερα ο Μανέ με όμορφο πλασέ έκανε την ανατροπή. Ο Βραζιλιάνος στο 67’ πρόσφερε ασφάλεια δύο τερμάτων στους reds, ενώ όταν ο Γκούντμουντσον στις καθυστερήσεις μείωσε για την Μπέρνλι, ο Μανέ φρόντισε να απομακρύνει το άγχος απαντώντας στο 93’.