Η Λίβερπουλ στο 94΄ νίκησε 4-3 την Τότεναμ σε ματς γκραν γκινιόλ

Οι κόκκινοι προηγήθηκαν 3-0 στο 15΄, αλλά οι πετεινοί κατάφεραν προσωρινά να ισοφαρίσουν

Εκπληκτικό ματς έγινε στο Anfield, όπου η Τότεναμ βρέθηκε να χάνει 3-0 στο 15’, ισοφάρισε σε 3-3 στο 93’, όμως η Λίβερπουλ πήρε τη νίκη με 4-3 στο 94’ και ανέβηκε 5η.

Παρά το γεγονός αυτό, η ομάδα του Γίργκεν Κλοπ, όπως φυσικά και οι Spurs, δεν έχει καμία ελπίδα για έξοδο στο Champions League.

Στο 3’ ο Κέρτις Τζόουνς ήταν στο δεύτερο δοκάρι για να εκτελέσει μετά την μπαλιά του Αλεξάντερ-Αρνολντ και στο 6’ το σκορ ήταν ήδη 2-0 όταν ο Γκάκπο έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Λουίς Ντίας βρήκε δίχτυα από κοντά. Τα άσχημα δεν είχαν τελειώσει για την Τότεναμ, καθώς στο 15’ ο Ρομέρο έκανε πέναλτι στον Γκάκπο και ο Σαλάχ από τη βούλα το 3-0. Πριν βγει το ημίχρονο ο Πέρισιτς έκανε τρομερή ντρίμπλα στον Φαν Ντάικ και σέντρα από την οποία ο Κέιν με βολέ μείωσε σε 3-1. Η επανάληψη, ήταν όλα τα λεφτά.

Στο 54’ οι Spurs στάθηκαν εξαιρετικά άτυχοι. Ο Σον έστειλε την μπάλα στη ρίξα του δοκαριού και στο ίδιο λεπτό ο Ρομέρο με βολέ μετά τη σέντρα του Κέιν την έστειλε και αυτός στο σίδερο. Στο 77’ ο Σον κατάφερε τελικά να μειώσει σε 3-2 αφού κατέβασε την μπαλιά του Ρομέρο στην πλάτη του Αλεξάνερ-Αρνολντ και έκανε όλο τον δρόμο για να νικήσει τον Αλισον και στο 93’ εκτέλεσε το φάουλ από το οποίο ο Ριτσάρλισον με σκαστή κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα. Το 3-3 όμως δεν έμελλε να μείνει για την Τότεναμ, αφού με τη σέντρα η Λίβερπουλ σκόραρε με το διαγώνιο σουτ του Ζότα και πήρε τη νίκη με 4-3.